21 i 22 października uczestniczyliśmy w wycieczce do Gniezna, Biskupina i Poznania.
W Gnieźnie, historycznej stolicy Polski, zrodziła się polska państwowość. Miasto podobnie jak Rzym, zbudowano na siedmiu wzniesieniach. Wg legendarnego wywodu nazwa miasta pochodzi od polskiego słowa „gniazdo” oraz „gnieździć się” i związana jest z legendą powstania państwa polskiego. Gnieźnieńska katedra, którą zwiedzaliśmy nazywana jest Matką Polskich Katedr. Zachwycaliśmy się słynnymi drzwi ami gnieźnieńskimi. Piękny jest również relikwiarz św. Wojciecha.
Później udaliśmy się do Biskupina do jednego z najbardziej charakterystycznych miejsc archeologicznych w Polsce. Osada w Biskupinie nawiązuje do starej kultury łużyckiej, a odkryte w niej drewniane konstrukcje osiedla zostały pobudowane ponad 2700 lat temu bez użycia jednego gwoździa. Osada powstała na wyspie Jeziora Biskupińskiego, a otaczał ją sześcio metrowy drewniany wał. W 13 rzędach znajdowało się tam ponad 100 drewnianych domów, a dzielące je ulice również wykonano z drewna. W muzeum zobaczyliśmy rekonstrukcję wału obronnego, bramy, jak również budynków mieszkalnych.
Drugi dzień wycieczki zaczęliśmy od pobytu w Parku Trampolin, gdzie uczestniczyliśmy w świetnej zabawie pod okiem trenera.
Po południu zwiedzaliśmy z przewodnikiem - historyczny zespół miasta Poznań w tym m.in.: Ostrów Tumski, Bazylikę Archikatedralną św. Apostołów Piotra i Pawła, Stary Rynek. Następnie udaliśmy się do „Rogalowego Muzeum” i wzięliśmy udział w warsztatach, na których usłyszeliśmy legendy o powstaniu rogali świętomarcińskich oraz zapoznaliśmy się z ich składnikami i recepturą. Na koniec zostaliśmy poczęstowani tymi słynnymi rogalami i jednogłośnie stwierdziliśmy, że są bardzo smaczne.
Po północy zmęczeni, ale pełni pozytywnych wrażeń wróciliśmy szczęśliwie do domu.