pilecki1     pilrcki2

30 maja 2017 r. na hali Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji została otwarta wystawa poświęcona rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. Tytuł wystawy: Rotmistrz Witold Pilecki Polak, Mąż, Ojciec, Bohater. W otwarciu wystawy wzięli udział: Pan Zbigniew Banaszek – założyciel Muzeum kresów i Ziemi Ostrowskiej, Wójt Gminy Wąsewo Rafał Kowalczyk, Dariusz Wardaszko, Tomasz Wardaszko,  dyrektorzy i nauczyciele szkół z terenu Gminy Wąsewo. Pan Banaszek w swoim wystąpieniu zachęcił do odwiedzenia muzeum, przedstawił również postać rotmistrza Pileckiego. Wystawa składa się z tablic, na których został przedstawiony rodowód Rotmistrza, czasy młodości  w latach 1906 – 1914, okres I wojny światowej, czasy walki o granice i życie w wolnej Polsce. Na jednej z tablic umieszczona została reprodukcja listu pisanego do Danuty Wasilewskiej, córki najstarszej siostry  Marii Pileckiej oraz wpisu do pamiętnika Danuty z grudnia 1939 r., kiedy Witold Pilecki przebywał w Ostrowi Mazowieckiej. Pozostałe tablice odnoszą się do działalności Pileckiego w armii podziemnej i jego dobrowolnego pobytu w obozie koncentracyjnym, skąd pisał raporty o obozowym życiu, a także działalności powojennej przeciwko komunistycznemu ustrojowi.

Dziś Witold Pilecki to bohater walk o niepodległą Polskę, postać nieprzeciętna, wzór  o którym należy nie tylko pamiętać, ale i również naśladować.