prof1     prof2

Dnia 28 listopada 2016r. gościliśmy w naszej szkole panią psycholog z Polskiego Centrum Profilaktyki, która, na prośbę pana Dyrektora, zorganizowała warsztaty profilaktyczne dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum.

Uczniowie szkoły podstawowej uczestniczyli w warsztacie nt. "Asertywność – odmawiam, nie ranię”.  Dowiedzieli się, że asertywność to umiejętność wyrażania własnej osoby w kontaktach społecznych przy całkowitym braku agresji i ranieniu drugiej osoby oraz zdolność do skutecznej odmowy w przypadku presji środowiska rówieśniczego.

Celem warsztatu było wypracowanie u uczniów umiejętności odmawiania w sposób nieuległy i nieraniący innych, a także ochrona przed manipulacją ze strony otoczenia. Uczniowie poznali metody asertywnego zachowania się i umiejętnego zastosowania ich w praktyce. Uświadomili sobie, jakie uczucia pojawiają się podczas nacisku ze strony otoczenia.  Wypracowali sposoby na proste i jasne wyrażanie swoich myśli i potrzeb. Nabyli umiejętności skutecznego odreagowania napięć emocjonalnych, pojawiających się podczas presji rówieśniczej, uczyli się przyjmować krytykę.

Gimnazjaliści wzięli udział w warsztacie  „Papierosy – jak nie zatruć sobie życia? Celem spotkania było przekazanie uczniom informacji na temat szkodliwych substancji zawartych w dymie papierosowym, ich negatywnego działania na organizm oraz wypracowanie odmownej postawy w przypadku nacisku ze strony rówieśników. Młodzież uświadomiła sobie, czym jest nikotyna i skąd pochodzi, poznała przyczyny sięgania po pierwszego papierosai szkodliwe skutki palenia. Nabyła wiedzę na temat objawów chronicznego zatrucia nikotyną, wypracowała odmowną postawę na wypadek próby namawiania do sięgnięcia po papierosa.

W trakcie zajęć zastosowano nowoczesne metody i różnorodne formy pracy np. gry, ćwiczenia grupowe, burzę mózgów, dyskusję. Uczniowie przez cały czas byli aktywizowani do samodzielnego działania.