a11list3  a11list4

a11list1     a11list2

11 listopada 1918 r. to jedna z najważniejszych dat, jakie zapisały się na kartach historii Polski. Wtedy właśnie, nasza ojczyzna, po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Austrię Prusy i Rosję odzyskała niepodległość.

W 98 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę w naszej szkole odbyła się uroczystość upamiętniająca to wydarzenie. W swoim przemówieniu Dyrektor Szkoły Pan mgr Roman Malicki zachęcał do autentycznego przeżycia tego dnia. Przypomniał, że gdyby nie bohaterstwo naszych przodków, którzy propagowali polskość poprzez różne działania w obszarze kultury, walczyli również zbrojnie o niepodległość, dziś prawdopodobnie nie mówilibyśmy w języku polskim. Nie moglibyśmy też demonstrować dumy z naszych narodowych symboli - hymnu, flagi oraz godła państwowego. Uczniowie i nauczyciele szkoły podstawowej i gimnazjum przypięli do piersi samodzielnie wykonane kotyliony. Przygotowane zostały gazetki tematyczne,  przypominające okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości, a uczniowie szkoły podstawowej klas IV - VI i gimnazjum obejrzeli prezentację multimedialną. W prezentacji przedstawione zostały wydarzenia, które doprowadziły do rozbiorów, walki Polaków o niepodległość w epoce napoleońskiej, zbrojne próby odzyskania wolności w czasie powstania listopadowego, krakowskiego, Wiosny Ludów i powstania styczniowego. Zaprezentowane zostały również wydarzenia z I wojny światowej, a także postać Józefa Piłsudskiego, uznawanego za twórcę niepodległej Polski. Społeczność szkolna mogła również wysłuchać pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Uczniowie uczestniczyli również w konkursie historycznym.

Dodatkowym akcentem  tego dnia była lekcja historii, na którą zaprosił pan dyrektor Roman Malicki uczniów klas I - III i ich wychowawców. Treści dostosowane zostały do odbiorców, a rekwizyty zachęcały do aktywności uczniów. Podniosły charakter tej chwili nadał odśpiewany hymn państwowy.