czyt2     czyt1

22 maja w naszej bibliotece szkolnej odbyły się wybory, podczas których uczniowie wybierali ulubione książki. Wybory książek są największymi badaniami czytelniczymi w Polsce. Celem „Wyborów” jest faktyczne poznanie preferencji czytelniczych uczniów, zebranie danych  pomocnych podczas zakupów nowości do biblioteki, promocja biblioteki w ramach miejsca aktywnego i otwartego na preferencje uczniów, włączenie środowiska bibliotekarzy w ogólnopolską dyskusję na temat zmiany kanonu lektur i roli bibliotek w ramach reformy edukacji, jak również promowanie czytania książek wśród dzieci i młodzieży, takich, jakie lubią.

W klasach I-IIInajwięcej głosów otrzymały  książki:

„Detektyw Pozytywka”- Grzegorz Kasdepke

„Cukierku ty łobuzie”- Waldemar Cichoń

„Pilot  i Ja” Adam Bahdaj

„Harry Potter” J.K. Rowling

W klasach IV-VI

"Harry Potter”- J.K. Rowling

„Opowieści z Narnii” C.S. Levis

„Wojownicy”- Erin Hunter

„Westwood Academy seria” – Weronika Ancerowicz

W Klasach  VII-VIII

„Kamienie na Szaniec”- Aleksander Kamiński

„Mały książę”- Antoine de Saint- Exupery

„Harry Potter” J.K. Rowling

„Dziennik Cwaniaczka”- Jeff Kinny

Uczniowie każdej klasy cieszyli się z możliwości udziału w Wyborach Książek, które przypominały prawdziwe wybory państwowe. Dało się to zauważyć i odczuć w następnych dniach podczas wypożyczania książek. Dopytywali, która książka otrzymała najwięcej głosów i czy nowe propozycje zostaną zakupione do biblioteki. Pytanie uczniów było jak najbardziej uzasadnione, gdyż wyłonili dużo książek, którymi są zainteresowani, a nie posiadamy takich w księgozbiorze naszej biblioteki. Wybory książek mają duże znaczenie także dla bibliotekarza, ponieważ poznał preferencje czytelnicze dzieci i młodzieży, co zostanie uwzględnione przy zakupie nowości do biblioteki. Dziękujemy naszym wyborcom za tak liczny udział w wyborach, które są największymi badaniami czytelniczymi w Polsce.