Dn. 18 czerwca 2017r. w Zespole Placówek Oświatowych w Wąsewie po raz czwarty został zorganizowany Dzień Rodziny. Uczestniczyli w nim rodzice, dziadkowie, babcie i dzieci uczęszczające do przedszkola, uczniowie szkoły podstawowej i młodzież gimnazjum.
Pierwszą atrakcją był turniej tenisa stołowego. Rodziny rywalizowały ze sobą w tej konkurencji. Po emocjonujących zmaganiach wyłoniono zwycięzców. Pan dyrektor wręczył najlepszym zawodnikom medale i statuetki. I miejsce zajęli: Bernard Zalewski z synem Filipem, II miejsce Marek Łoniewski z synem Dariuszem, III miejsce – Krzysztof Kowalczyk z synem Kacprem.
O godz. 14.00 rozpoczęły się biegi uliczne, w których udział wzięli uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum i dorośli. Tegoroczne hasło promujące rodzinę i zagrzewające do rywalizacji brzmiało „Rodzina tak – e – uzależnienia nie”. Celem biegu było propagowanie zdrowego stylu życia i przestrzeganie przed zgubnymi skutkami modnych w dzisiejszym świecie e – uzależnień. W biegu uczestniczyło 74 zawodników. Wszyscy biegacze dotarli do mety, a najlepsi zostali udekorowani przez pana dyrektora medalami i otrzymali pamiątkowe statuetki. Dodatkowo za udział otrzymali upominki.
Zwycięzcami biegu w kategorii klas I – III zostali:
kategoria dziewcząt:
I miejsce – Aleksandra Wojciechowicz,
II miejsce – Zuzanna Mateusiak ,
III miejsce – Lena Bloch;
kategoria chłopców:
I miejsce – Michał Kaczmarczyk,
II miejsce – Mateusz Michalski.
W kategorii kl. IV – VI zwyciężyli:
kategoria dziewcząt:
I miejsce – Magdalena Szymańska,
II miejsce – Agata Bloch,
III miejsce – Paulina Prusik;
kategoria chłopców:
I miejsce - Paweł Kaczmarczyk,
II miejsce – Patryk Konopka,
III miejsce – Arkadiusz Duda.
W kategorii klas gimnazjalnych:
kategoria dziewcząt:
I miejsce –Kornela Kajuk,
II miejsce – Natalia Kryspin,
III miejsce – Natalia Skoczeń;
kategoria chłopców:
I miejsce – Piotr Rychlik,
II miejsce – Przemysław Szabłowski,
III miejsce – Jakub Rejenko.
W kategorii open zwyciężyli:
I miejsce Łukasz Kaczmarczyk,
II miejsce – Paweł Mateusiak,
III miejsce – Kacper Rydel,
IV miejsce Sławomir Świątkowski.
O godz. 15.00 – wszyscy zebrali się na hali GCSiR w Wąsewie. Oficjalnie IV Dni Rodziny otworzył Pan dyrektor Zespołu, mgr Roman Malicki, powitał przybyłych na uroczystość gości i życzył wszystkim wspaniałej zabawy w gronie najbliższych. Wygłaszając mowę powitalną, zaakcentował, że rodzina jest najważniejsza w życiu każdego człowieka i że wartości, które dzieci nabywają w rodzinach, mają ogromny wpływ na rozwój ich osobowości i owocują w dorosłym życiu.
Po oficjalnym powitaniu miał miejsce niesamowity pokaz iluzji, który zaprezentował pan Piotr Tyczyński. Zebrani obejrzeli między innymi: klasyczne triki, nowoczesne manipulacje, iluzje ukazane w sposób twórczy i efektowny. Pokaz dostarczył niezapomnianych wrażeń i magicznych emocji.
Ok. godz. 16.00. zaprezentowało się Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich wsi Przedświt „Świtanki”. Następnie wystąpił zespół wokalny „Stokrotki”. Dziewczęta pod kierunkiem pani Agnieszki Godlewskiej zaśpiewały piosenki: „Drzwi do kariery” i „My jesteśmy dzieciaki cud”.
Kolejnym punktem programu były występy rodziców dla dzieci. Mama i Tata to osoby najbliższe każdemu dziecku, gdyż zawsze mogą na nich liczyć, pomogą w trudnych chwilach, współtowarzyszą w radościach i sukcesach. Dziś też mogliśmy liczyć na ich obecność i zaangażowanie. Na scenie wystąpili Państwo Beata i Zbigniew Kowalczykowie, którzy zaśpiewali piosenkę Haliny Frąckowiak „Bądź gotowy dziś do drogi” oraz Pani Jagoda Dziełak, która wraz z córką Żanetą zaśpiewała piosenkę „Słuchaj mnie”.
Tego dnia szczególnie akcentowano wspólne spędzanie czasu z najbliższymi, dlatego też nie zabrakło konkursów rodzinnych. Jeden z nich nosił tytuł „Zgadnij, co to jest?”, który przygotował i przeprowadził pan Przemysław Gozdowski wraz z uczniami kl. IV. Rodzice chętnie włączyli się do zabawy z dziećmi. Zwycięzcy otrzymali wspaniałe upominki.
Następnym punktem programu były występy oddziałów przedszkolnych i klas. Jako pierwsze wystąpiły dzieci z grupy 3-4 latków i 6 – latków. Zaprezentowały układ taneczny „Hafanana”. Swój występ ćwiczyły z paniami: Jolantą Włodarczyk, Karoliną Lesińską i Mileną Dziarską. Następnie swoim artyzmem pochwaliły się dzieci z grupy 5 – latków, które przygotowywały się pod bacznym okiem pani Bożeny Podrażki, zaprezentowały taniec Rock and roll. Jako kolejni wystąpili uczniowie szkoły podstawowej, klasy I i III b, którzy pod kierunkiem pani Agnieszki Godlewskiej i pani Lidii Pazik zaśpiewali piosenki pt. „Słoneczna wycinanka” i „Na wędrówkę”. Następnie swoją uwagę wszyscy skierowali na uczniów klasy II, którzy zaśpiewali piosenkę pt. „Mamo, tato wolę wodę” i zaprezentowali układ taneczny do utworu Michaela Jacksona. Uczniów do występu przygotowała pani Małgorzata Malicka. Uczniowie klasy III a „muzyczną laurką” podziękowali rodzicom za trud wkładamy w ich wychowanie. Wspólnie ze swoją wychowawczynią, panią Mirosławą Barbarą Dziełak, zaśpiewali dwie piosenki „Kochaj mnie Mamo” i „Dla Mamy i Taty”. Te utwory dostarczyły wielu wzruszeń wszystkim mamusiom i tatusiom. Uczniowie klasy V zaprezentowali swoje zdolności taneczne w układzie tanecznym „Fox Dance” . Swój występ przygotowywali z panią Małgorzatą Wójcicką.
Szóstoklasiści zaprezentowali piosenkę Boba Marleya „Nie martw się". Do występu przygotowywała ich pani Anna Traczyk.
Na koniec prezentacji klas wystąpili gimnazjaliści. Uczniowie kl. I b pod kierunkiem pani Barbary Wojciechowicz zaprezentowali krótki montaż słowno – muzyczny pt. „Uczniowskich wspomnień czar”, a Anna Godlewska, uczennica kl. II b, zaśpiewała piosenkę pod tytułem „Kocham cały świat”.
Pan dyrektor podziękował wszystkim uczniom. Zaakcentował, że występy dostarczyły zebranym wielu wspaniałych, niepowtarzalnych wrażeń. Podkreślał, że dzięki systematycznej pracy i wytrwałości osiągnęli zamierzony efekt. Przytoczył słowa Papieża Jana Pawła II: „talent jest darem, za który odpowiadają wszyscy, choć otrzymuje go tylko jednostka”. Wyraził słowa uznania dla talentu dzieci i młodzieży. Zachęcał, aby te zdolności były szlifowane, by ukształtowały się we wspaniałe diamenty. Podziękował nauczycielom za trud włożony w przygotowanie występów. Podkreślił, że to właśnie Oni każdego dnia przyczyniają się do rozwijania zainteresowań dzieci i młodzieży.
Tego dnia wszyscy nauczyciele podziękowali panu dyrektorowi, Romanowi Malickiemu, dzięki któremu proces edukacji w szkole przebiega bez zakłóceń, a uczniowie mają stworzone bardzo dobre warunki sprzyjające rozwojowi fizycznemu i intelektualnemu. Zaakcentowali, że pan dyrektor zawsze w swoim życiu kieruje się słowami patrona gimnazjum „Dzieci są przyszłością świata. Należy czuwać, aby dobro dziecka było zawsze stawiane na pierwszym miejscu.” To właśnie te wzniosłe cele zapoczątkowały Dzień Rodziny, który wpisał się na stałe w kalendarz uroczystości szkolnych. Podziękowali za zainicjowanie tak wspaniałego przedsięwzięcia scalającego całe rodziny mieszkające w Wąsewie i na terenie gminy Wąsewo. Wręczyli Panu dyrektorowi pamiątkową statuetkę.
Po uroczystym podziękowaniu panu dyrektorowi wręczono podziękowania dla Sponsorów za ich bezinteresowną pomoc, życzliwość i ofiarność okazaną szkole. Płynące z głębi serca wyrazy wdzięczności otrzymali: Wójt Gminy Wąsewo, Pan Rafał Kowalczyk, Pan Cezary Pałubiński - Stowarzyszenie Ziemia Wąsewska, Pani Halina Szuflińska - przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Wąsewie, Pani Maria Mścichowska - Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Wąsewie, Pan Stanisław Kowalczyk - Prezes Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Wąsewie, Pan Mirosław Cichowski - Sołtys sołectwa Wąsewo, Pan Wacław Sobotka – Radny Gminy Wąsewo, Pani Izabela Wyzińska - Sołtys sołectwa Bartosy, Pani Agnieszka Kryspin – Gałązka - sołtys wsi Rząśnik Majdan, Pan Piotr Pazik - Prezes Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej, Państwo Monika i Jarosław Modzelewscy (Wyroby Kamieniarskie i Betoniarskie), Państwo Beata Dorota i Zbigniew Kowalczykowie - „KOW-BUD”, Państwo Joanna i Zdzisław Rydel - sklep „Kacperek”, Państwo Jolanta i Paweł Włodarczykowie, Pani Irena Kowalczyk, Pan Krzysztof Gałązka, Państwo Małgorzata i Krzysztof Orłowscy, Koło Gospodyń Wiejskich wsi Przedświt „Świtanki”, Pani Alicja Chełstowska i Pani Marta Wójcik.
Pan dyrektor i pani wicedyrektor wręczyli sponsorom pamiątkowe statuetki.
O godz. 18.00 nastąpiło losowanie nagród dla uczestników IV Dnia Rodziny. Każdy, kto wrzucił swoje zaproszenie do urny, która stała przy wejściu na halę, brał udział w losowaniu niespodzianki. Warunkiem otrzymania upominku była obecność na hali dwóch przedstawicieli rodziny. Wylosowane rodziny otrzymały: blender ręczny, mikser ręczny, golarkę, słuchawki.
Pan dyrektor i pani wicedyrektor pogratulowali wszystkim szczęśliwcom.
W Dzień Dziecka przedszkolaki, uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjaliści wzięli udział w różnych konkurencjach sportowych. Wyłoniono, podobnie jak w latach ubiegłych, Super Przedszkolaka, Super Ucznia kl. I – III i Super Ucznia kl. IV - VI oraz Super Gimnazjalistę ZPO w Wąsewie.
Podczas Dnia Rodziny wszystkim „Super” zostały wręczone pamiątkowe statuetki, pan dyrektor i pani wicedyrektor podziękowali uczniom za udział i rywalizację fair play.
Super Przedszkolakami 2017 zostali - Lena Włodarczyk z grupy 6 – latków i Paweł Strzemieczny z grupy 5 – latków.
Miano Super Ucznia 2017 kl. I – III zdobyli – Amelia Piórkowska z kl. II i Piotr Podolak z kl. III b.
Super Uczniami 2017 kl. IV – VI zostali – Magdalena Szymańska z kl. VI i Wiktor Samoraj z kl. IV.
Super Gimnazjalistką została Kornelia Zając z kl. III a, natomiast Super Gimnazjalistą – Jakub Kusik z kl. III b. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe statuetki i upominki.
Po wręczeniu statuetek i upominków za konkurencje sportowe, nastąpił moment wręczenia nagród za gminne konkursy.
W IV Gminnym konkursie literackim „W Wadowicach wszystko się zaczęło – Papież Jan Paweł II – droga do świętości” pod honorowym patronatem Wójta Gminy Wąsewo, którego mottem były słowa Papieża Jana Pawła II „Brońmy się przed pozorami miłości, nie miłujmy słowem i językiem, ale czynem i prawdą.”
W Kategorii kl. V – VI zdobyli: I miejsce – Mikołaj Rydel – kl. V,
II miejsce – Weronika Kołodziejczyk – kl. VI, III miejsce - Agata Bloch - kl. VI, Paulina Prusik – kl. VI, Anna Pieńkowska – kl. V, Karolina Godlewska – kl. V; wyróżnienia otrzymali – Jakub Świderek – kl. V i Anna Zdziarska – kl. V.
W kategorii kl. I – III gimnazjum zdobyli: I miejsce: Anna Godlewska – kl. II b, II miejsce - Natalia Kryspin – kl. I a, III miejsce - Zuzanna Masłowska – kl. III b, wyróżnienia otrzymali: Natalia Skoczeń - kl. II a, Paula Nicole Szewczyk – kl. I b, Natalia Tułowiecka – kl. III b, Katarzyna Rychlik – kl. I b, Patrycja Guberów – kl. III a. Nagrody wręczali uczniom pan wójt gminy, pan dyrektor i pani wicedyrektor.
Podziękowania za propagowanie w dzieciach i młodzieży nauki Jana Pawła II i zachęcanie do wzięcia udziału w konkursie otrzymali: pan dyrektor Roman Malicki, pani Anna Brzostek, pani Barbara Wojciechowicz, pani Iwona Podolak.
Następnie pan dyrektor, pani wicedyrektor i ks. parafii Wąsewo, Leszek Rukat, wręczyli dyplomy i nagrody za udział w IV Gminnym Konkursie Plastycznym poświęconym pamięci Papieża Jana Pawła II „W Wadowicach wszystko się zaczęło – Papież Jan Paweł II – droga do świętości” pod honorowym patronatem księdza proboszcza parafii pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Wąsewie.
W Kategorii kl. I – III przyznano: I miejsce – Emilia Przepióra - kl. II Publiczna Szkoła Podstawowa w Brudkach Starych, II miejsce – Zuzanna Modzelewska kl. II - Publiczna Szkoła Podstawowa w Wąsewie , III miejsce - Zuzanna Rupińska - kl. I - Publiczna Szkoła Podstawowa w Wąsewie, wyróżnienie otrzymała – Żaneta Dziełak kl. II Publiczna Szkoła Podstawowa w Wąsewie.
W Kategorii kl. III – IV przyznano: I miejsce – Amelia Wojciechowicz kl. III a - Publiczna Szkoła Podstawowa w Wąsewie, II miejsce – Aleksandra Wojciechowicz kl. III b, III miejsce - Kacper Wiktor Kwiatkowski – kl. IV - Publiczna Szkoła Podstawowa w Brudkach Starych.
Opiekunkami były: pani Izabela Podrażka, pani Agnieszka Godlewska, pani Małgorzata Malicka, Mirosława Barbara Dziełak, pani Lidia Pazik. Nauczycielki otrzymały z rąk dyrekcji szkoły serdeczne podziękowania.
W trakcie uroczystości nikt nie był głodny, ponieważ panie kucharki ZPO w Wąsewie i rodzice przygotowali pyszny poczęstunek dla wszystkich uczestników. W hali zostały przygotowane stoiska z jedzeniem i piciem.
W ramach programu „Szkoła promująca zdrowie” były roznoszone owoce i warzywa.
O godz. 18.00 wszyscy obejrzeli występ członków klubu sportowego karate. Uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem pana sepami, Mariana Zając, specjalnie na dzisiejsze święto przygotowali interesujący pokaz. Rodzice podziwiali zdolności swoich dzieci.
IV Dzień Rodziny uatrakcyjnił także występ grupy cyrkowej, która swoim programem zaciekawiła nie tylko dzieci i młodzież, ale również dorosłych. Pokazy żonglerki, występy klauna i triki wykonywane przez zwierzęta wprawiły rodziny w pogodny nastrój. Po zaprezentowaniu ciekawego pokazu pan dyrektor zaprosił wszystkich na kolejne losowanie nagród dla przybyłych rodzin. Rodziny otrzymały: czajnik bezprzewodowy, opiekacz, golarkę, słuchawki. Pan dyrektor i pani wicedyrektor pogratulowali wszystkim szczęśliwcom.
Ok. godz. 20.00 wystąpił zespół „Czar”. Przy dźwiękach wesołej muzyki zebrani wspaniale się bawili. O 21.00 wszyscy powitali „Gwiazdę wieczoru” – zespół „Inni”. IV Dzień Rodziny zakończył się niesamowitym pokazem laserowym. Gra świateł zafascynowała każdego uczestnika uroczystości.
O godz. 22.00 Pan dyrektor jeszcze raz podziękował za przybycie: gościom, rodzinom, uczniom, nauczycielom, pracownikom niepedagogicznym i wszystkim „Gwiazdom”, które wystąpiły dzisiejszego wieczoru.
W trakcie trwania IV Dnia Rodziny od godz. 12.00- 18.00 dzieci mogły korzystać z wesołego miasteczka, które znajdowało się przed budynkiem hali sportowej. Maluszki wraz z mamusiami i tatusiami mogli korzystać z „Kącika zabaw”.
Można było obejrzeć wystawy:
- „Rotmistrz Witold Pilecki – Polak, mąż, ojciec, bohater”, którą udostępnił pan Zbigniew Banaszek założyciel Muzeum Kresów Ziemi Ostrowskiej. Wykonana została przez pana Dariusza Wardaszko i pana Tomasza Wardaszko;
- „Żołnierze Wyklęci”, którą udostępnił kustosz muzeum w Ostrołęce, pan Jacek Karnowski staraniem pana Cezarego Pałubińskiego;
- prac plastycznych Natalii Kryspin z kl. I a, Eryka Sota i Kamila Wątróbskiego z kl. I b,
- konkursowych prac plastycznych poświęconych pamięci Papieża Jana Pawła II „W Wadowicach wszystko się zaczęło – Papież Jan Paweł II – droga do świętości”;
- wystawę promującą zdrowie „Piję soki”;
- wystawy prac plastycznych dzieci uczęszczających do przedszkola, szkoły podstawowej i gimnazjum.
W godz. od 15.00 do 18.00 najmłodsi byli zapraszani do stoiska „malowania twarzy”, gdzie w kilka minut mogli zmienić swój wygląd – stać się kotkiem, tygryskiem, pieskiem lub bohaterem bajki. Wspaniałych metamorfoz dokonywały: pani Alicja Chełstowska, pani Karolina Lesińska i uczennice gimnazjum.
Rozdawane były ulotki reklamujące rodzinę pt. „Postaw na Rodzinę” oraz uwrażliwiających nas na problemy, z którymi się spotykamy w dzisiejszym świecie. Tegoroczne hasło promujące rodzinę brzmiało „Rodzina tak – e – uzależnienia nie”. Każdy mógł dostać książeczki pt. „Żyję ekologicznie, czyli mądrze, modnie, zdrowo i kolorowo” oraz „Energetyczny dialog – 50 pytań i odpowiedzi na temat energii i jej oszczędzania”.
Wszyscy mogli również skorzystać z bogatej oferty baru na piętrze hali.
Współorganizatorzy uroczystości:
- Urząd Gminy Wąsewo,
- Rada Rodziców ZPO w Wąsewie,
- Parafia pw. Narodzenia NMP w Wąsewie,
- Ochotnicza Straż Pożarna w Wąsewie,
- Policja w Ostrowi Maz.