Archiwum Rok szkolny 2016/2017 Obchody 77. rocznicy zbrodni katyńskiej i 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej w ZPO w Wąsewie
Dnia 10 kwietnia 2017r. uroczyście obchodziliśmy 77. rocznicę zbrodni katyńskieji 7. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Tego dnia dyrektor Zespołu, pan Roman Malicki, szczególnie zadbał o wygląd placu wokół obelisku upamiętniającego tragiczne dla narodu Polskiego wydarzenia. Miejsce pamięci udekorował białymi i czerwonymi kwiatami i biało – czerwonymi flagami.
W obchodach uczestniczyli: społeczność Zespołu Placówek Oświatowych w Wąsewie, delegacje instytucji oraz mieszkańcy Wąsewa.
Uroczystość rozpoczęła się o godz. 8.30 od Mszy Świętej, która miała miejsce w kościele parafialnym pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny w Wąsewie. Wzięły w niej udział poczty sztandarowe: Publicznego Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Wąsewie, Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Wąsewie i Ochotniczej Straży Pożarnej w Wąsewie. Po nabożeństwie zgromadzeni udali się pod pamiątkowy obelisk, by oddać hołd Polakom zamordowanym w Katyniu i tragicznie zmarłym w Smoleńsku. Ta część obchodów rozpoczęła się od odśpiewania hymnu Polski, następnie delegacje nauczycieli, przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego oraz klas gimnazjum i szkoły podstawowej złożyły wiązanki i zapaliły znicze. Licznie zgromadzona społeczność Zespołu poprzez płynącą z głębi serca modlitwę uczciła pamięć zmarłych.
Tego dnia uczniowie wraz z nauczycielami wspominali:
Wiosnę 1940 r. , kiedy sowiecka policja polityczna – NKWD ZSRS – wymordowała blisko 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez ZSRS wschodniej części Polski. Oficerów z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, tych ze Starobielska – w Charkowie, natomiast policjantów z Ostaszkowa – w Kalininie. Władze ZSRS zgładziły tysiące bezbronnych jeńców, ponieważ nie ulegli oni prowadzonej wobec nich propagandzie i pozostali żarliwymi patriotami, gotowymi walczyć z sowieckim okupantem o niepodległą Polskę.
Wiosnę 2010 r., gdy samolot Tu 154 M, na pokładzie którego znajdowało się 96 osób, w tym prezydent RP, Lech Kaczyński z żoną, rozbił się pod Smoleńskiem. Do dziś trudno nam się pogodzić z tak wielką stratą wspaniałych, zasłużonych dla narodu Polaków.
Nauczyciele akcentowali, iż obchodzenie ważnych dla narodu polskiego rocznic wpływa na kształtowanie postaw patriotycznych, szczególnie wśród młodego pokolenia.
Dziękujemy wszystkim, za wzięcie udziału w uroczystości.