20 października 2015 r. uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w wycieczce do miejsc związanych z historią naszego powiatu i gminy. Pierwszym etapem wycieczki było Komorowo, gdzie w okresie międzywojennym funkcjonowała znana w całej Polsce Szkoła Podchorążych Piechoty. Jej mury opuściło łącznie 8987 oficerów. Najbardziej charakterystycznym śladem po tej szkole są aleje pomników polskich bohaterów narodowych, m. in. Stefana Czarnieckiego, Piotra Wysockiego, gen. Józefa Sowińskiego. Pomniki powstały, kiedy komendantem szkoły, od 1930 do 1939 r., był płk. dypl. Ludwik Bociański.
Kolejnym etapem wycieczki były Grądy , gdzie od czerwca 1941 do zimy 1942 r. funkcjonował Stalag 324 - jeden z największych obozów jeńców radzieckich. W nieludzkich warunkach przebywało tam ok. 100 – 120 tys. jeńców, z których zginęło tam ok. 80 – 90 tys. Pod tablicą upamiętniającą pomordowanych uczniowie zapalili symboliczny znicz.
Następnie uczestnicy wycieczki odwiedzili groby trzech żołnierzy Armii Krajowej, którzy zginęli w walce z Niemcami w bitwie pod Pecynką 31 sierpnia 1944 r., gdzie również zapalony został symboliczny znicz. Kolejnym miejscem pamięci, które odwiedzili uczniowie były groby żołnierzy AK znajdujące się w pobliżu leśnej drogi. Następnie uczniowie uczcili pamięć żołnierzy pod pomnikiem, gdzie co roku odbywają się uroczystości rocznicowe upamiętniające bitwę pod Pecynką.
Ostatnim etapem wycieczki było spotkanie z nadleśniczym Panem Jerzym Antosiewiczem, który przybliżył zwyczaje związane z łowiectwem, opowiadał o zwierzętach i lesie. Uczniowie wysłuchali również wystąpienia uczennicy Anny Godlewskiej, która przygotowała informacje na temat św. Huberta – patrona myśliwych. Pod jego wizerunkiem uczniowie zapalili symboliczny znicz.
Wycieczkę zakończyło ognisko, przy którym uczestnicy wycieczki mogli zjeść upieczoną kiełbaskę i chleb.
Odwiedziny miejsc związanych z historią naszego regionu to niezwykle ważna lekcja historii i patriotyzmu. Pozwoliła przypomnieć lub poznać dzieje nieraz mało znane, ale jakże ważne, nie tylko z punktu widzenia historii naszego kraju, ale często przeplatające się z dziejami rodzin tu mieszkających.
Organizatorem wycieczki był Pan Sławomir Zyra, opiekunami Pani Martyna Rólka i Pan Remigiusz Trembowski, który wcielił się również w rolę przewodnika po miejscach pamięci narodowej.