foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
.

Zespół Placówek Oswiatowych

im. Papieża Jana Pawła II w Wąsewie

Polish English Ukrainian

Szkoła podstawowa

sp logo

Przedszkole

logo przedszkole

  

facebook

E-dziennik

Poczta e-mail

poczta

Projekty realizowane

logo ls

webquest

dialog1     dialog2

 

dialog3     dialog4

aparat

 

W dniach 02-05 sierpnia 2016r. przedstawiciele naszego gimnazjum: pan dyrektor  Roman Malicki, pani Małgorzata Malicka, Natalia Skoczeń uczennica klasy II a, Paulina Kowalczyk uczennica klasy II b uczestniczyli w warsztatach językowych „Dialog pokoleń” w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty- dodaj do ulubionych”. Tym razem uczestnicy spotkali się w Augustowie. Augustów to piękne miasto na Podlasiu, które istnieje już od XVI w. Swoją atrakcyjność zawdzięcza położeniu wokół jezior i lasów Puszczy Augustowskiej. Przyroda, która je otocza, nadaje mu niezwykły charakter.

Po przyjeździe uczestnicy mieli okazję wysłuchać i obejrzeć tańce zespołu „Pogranicze”. Zespół powstał w 1981 r. przy Gminnym Ośrodku Kultury w Szypliszkach, Zespół przyjął nazwę „Pogranicze”, ponieważ działa we wsiach pogranicznych polsko-litewskich. Reprezentuje folklor muzyczny północnej, historycznej Suwalszczyzny, który od strony repertuarowej oraz praktyki wykonawczej tkwi w obszarze pogranicza kulturowego polsko-litewskiego, charakteryzującego się melodiami i wielogłosem z folklorem muzycznym południowo-zachodniej Litwy. Językowo należy do gwar polskich nie mazurzących, z lekkim, miękkim nadniemeńskim akcentem.

Pierwszy dzień  warsztatów rozpoczęliśmy od rejsu statkiem po jeziorach Augustowszczyzny. W jego trakcie mieliśmy okazję usłyszeć historię Kanału Augustowskiego, dowiedzieć się o otaczającej jeziora przyrodzie oraz cieszyć się jej pięknymi widokami.  Następnie podczas spotkania w Żarnowie, młodzież mogła poznać zasady prowadzenia wywiadu z najstarszymi mieszkańcami wsi. Wywiad prowadzili prof. Barbara Falińska i prof. Jerzy Sierociuk. Dalsza cześć spotkania to wykład dr Błażeja Osowskiego o możliwościach wykorzystania mediów społecznościowych w popularyzacji wiedzy dialektologicznej a dr Justyna Kobus przedstawiła wyniki pracy nad słownikiem gwary Czerniejewa.  Wieczorem tego dnia uczestnicy uczyli się pieśni i tańców ludowych. Nauka poprzedzona była zajęciami z emisji głosu.

Drugi dzień rozpoczął się od wykładu prof. Pavola Zigo z uniwersytetu w Bratysławie na temat nowoczesnych narzędzi w pracy dialektologa. Następnie uczestnicy prezentowali wyniki swoich prac w ramach projektu „Dialog Pokoleń”. Kolejnym punktem były zajęcia prowadzone pod kierunkiem pani prof. Barbary Falińskiej, w trakcie których uczniowie uczyli się tworzyć mapy.  Trzeci dzień warsztatów do dalsze prace nad tworzeniem map dialektycznych i gra miejska- o historii i współczesności Augustowa. Na zakończenie dnia odbył się quiz, sprawdzający wiedzę. Dopełnieniem dnia było ognisko i śpiew pieśni regionalnych.

2024 Copyright ZPO Wąsewo Rights Reserved