Dnia 12 czerwca w ZPO w Wąsewie po raz trzeci został zorganizowany Dzień Rodziny. Uczestniczyli w nim rodzice, dziadkowie, babcie i dzieci uczęszczające do Gminnego Przedszkola, uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica i Publicznego Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Wąsewie.
Już o godz. 1100 rozpoczęły się pierwsze zmagania rodzinne. Chętne rodziny stanęły do rywalizacji w turnieju tenisa stołowego.
O godz. 1300 rozpoczął się wyczekiwany przez wszystkich bieg uliczny pod hasłem „Nie poddawaj się nałogom, sport jest alternatywą – postaw na Rodzinę”. Celem tej formy rozrywki było propagowanie zdrowego stylu życia, wskazywanie na zgubne skutki nałogów. Zwycięzcami biegu w kategorii klas I – III zostali: Julia Zadroga, Aleksandra Wojciechowicz, Lena Bloch, DawidRomanik, Oskar Szulc. W kategorii kl. IV – VI zwyciężyli: Katarzyna Bloch, Magdalena Szymańska, Agata Bloch, Natalia Kryspin, Mateusz Zdziarski. W kategorii klas gimnazjalnych: Łukasz Kaczmarczyk, Łukasz Budny, Dariusz Łoniewski, Piotr Bednarczyk, Przemysław Szabłowski.
W kategorii open zwyciężyli: Damian Stepnowski, Marcin Stepnowski, Beata Samoraj, Monika Soporek, Agnieszka Prusik.
Zwycięzcom zostały wręczone puchary i medale i upominki dla wszystkich 87 uczestników.
Po wręczeniu nagród zgromadzeni udali do hali GminnegoCentrum Sportu iRekreacji w Wąsewie, gdzie rozpoczęła się oficjalna część uroczystości. Pan dyrektor szkoły, Roman Malicki, powitał przybyłych gości. Życzył wszystkim wspaniałego dnia spędzonego w gronie najbliższych. Zaakcentował, że „silna rodzina staje się siłą człowieka i narodu”, zaprosił do udziału w przygotowanych atrakcjach.
Kolejnym punktem programu był występ zespołu „Stokrotki” pod kierunkiem pani Agnieszki Godlewskiej. Zaprezentowano trzy piosenki: „Słoneczna piosenka”, „Piosenka odmieni Ci świat” i „Przyjaciel deszczową porą”. Zespół w tym roku szkolnym zdobył wyróżnienie na Festiwalu Piosenki Maryjnej w Wąsewie. Solistki zespołu zajęły znaczące miejsca w Gminnym Konkursie Piosenki Religijnej w Wąsewie i uatrakcyjniały swoim śpiewem szkolne akademie.
O godz. 1415 rozpoczęła się prezentacja oddziałów i klas. Jako pierwsze wystąpiły dzieci z grupy 3-4 latków w improwizacji ruchowej Shakiry „WakaWaka”. Swój występ ćwiczyły z paniami: Karoliną Lesińską i Klaudią Pecurą. Następnieswoim artyzmem pochwaliły się dzieci z grupy 5 – latków, które przygotowywały się pod bacznym okiem pani Małgorzaty Pazik i pani Bożeny Podrażki, zaprezentowały układ taneczny do piosenki „Maszeruje wiosna” .
Jako kolejni zaprezentowali się uczniowie szkoły podstawowej, klasy I a, którzy pod kierunkiem pani Małgorzaty Malickiej przygotowali układ taneczny pt. „Smerfny rap...". Do wspólnej zabawy zapraszali nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Klasa I b zaprezentowała taniec Twist Again. Dzieci zostały przygotowane do występu przez panią Jolantę Włodarczyk.
Następnie swoją uwagę wszyscy skierowali na uczniów klasy II a. Wspólnie ze swoją wychowawczynią, panią Mirosławą Dziełak, przygotowali „Taniec z miotłą”.
Uczniowie klasy II b i klasy III przedstawili układ taneczny do melodii „Drive by”. Swój występ przygotowywali pod bacznym okiem pani Agnieszki Godlewskiej.
Piątoklasiści zaprezentowali taniec do piosenki Justina Bibera „What do youmean?". Grupę wspierała pani Anna Traczyk.
Oliwia Świerżyńska wyrecytowała wiersz w języku angielskim pt. „My parents" – „Moi rodzice", natomiast Patrycja Malinowska zaśpiewała piosenkę w językuniemieckim „Ja i moja rodzina" –„Ich undmeine Familie".
Kolejnym punktem programu był występ uczennic z koła języka migowego - Karoliny Kowalczyk, Julii Majkowskiej, Kornelii Zając, które zaprezentowały piosenkę „Chcę tu zostać" w tłumaczeniu na język migowy. Uczennice przygotował ksiądz Rafał Figiel. Wszyscy występujący dostarczyli widzom wspaniałych wrażeń.
O godz. 15.10 uczniowie gimnazjum, zespół wokalny nauczycieli: „KANTYLENA”, w którego skład weszły panie:Małgorzata Wójcicka, Agnieszka Godlewska, Małgorzata Malicka, Bożena Rupińska, Monika Wojewódzka, Jolanta Włodarczyk, Izabela Podrażka, Barbara Zadroga, Joanna Zalewska, rodzice- państwo Beata Dorota i Zbigniew Kowalczykzaprezentowali przedstawienie muzyczne „Na skrzydłach roztańczonych marzeń” . Nad całością czuwała pani Małgorzata Wójcicka.
O godz. 16.00 wszyscy obecni przeżyli kolejne chwile pełne radości i pozytywnych wrażeń, gdyż rozpoczęły się zmagania rodzinne. Do udziału w rywalizacjach zostały zaproszone chętne rodziny w składzie: mama, tata i dziecko. Konkurencje poprowadzili - pani Bożena Podrażka i pan Sławomir Zyra.
Po pełnej humoru rywalizacji wyłoniono zwycięzców. Pan dyrektor wręczył upominki za udział w przygotowanych konkurencjach:
II miejsce zajęli państwo Podrażka,
I miejsce, zdobywając taką sama liczbę punktów, zajęli państwo Brzostek i państwo Rupińscy.
Po zmaganiach rodzinnych miały miejsce występy rodzinne – karaoke.Jako pierwsza zaprezentowała się Pani Jolanta Włodarczyk z synem Szymonem i córką Leną, wykonali piosenkę „Droga do gwiazd”.Pani Beata Kowalczyk z Karoliną i Jakubem zaśpiewali piosenkę „Chodź pomaluj mój świat”. Państwo Beata i Sylwester Samorajowie z synem Wiktorem zaśpiewali piosenkę „Niech żyje bal”. Pani Agnieszka i Andrzej Zdziarscy z dziećmi, Anną i Mateuszem, swój talent wokalny pokazali w piosence „Ktoś mnie pokochał”. W wykonaniu Pani Anety Wapniewskiej i jej syna Mateusza usłyszeliśmy piosenkę pt.„Wan weytiket”, natomiast pani Jagoda Dziełak z córką Żanetą zaprezentowały utwór pt. „Wszystkie dzieci nasze są”.
Wszyscy wykonawcy otrzymali gromkie brawa i upominki.
O godz. 1630 nastąpiło losowanie nagród. Dzieci ze szkoły podstawowej, które były przebrane za bohaterów ze znanych bajek,losowały zaproszenia upoważniające do zdobycia nagrody. Warunkiem otrzymania upominku była obecność na hali jednego przedstawiciela rodziny.
Pierwszą nagrodę - blender ręczny wylosowali rodzice Pawła Zdziarskiego. Drugą - mikser ręczny – rodzice Zuzanny Modzelewskiej.Trzecią - toster z funkcją podgrzewania bułek – zdobyli rodzice Zuzanny, Aleksandry i Marty Zadroga. Czwartą mikser z zestawem akcesoriów - wylosowali rodzice Kacpra Chełstowskiego. Pan dyrektor pogratulował wszystkim szczęśliwcom.
W ramach realizacji programu „Szkoła promująca zdrowie” zorganizowany został konkurs plastyczny na rodzinne wykonanie folderu promującego zdrowe odżywianie i aktywność fizyczną. W konkursie zwyciężyła rodzina Państwa Iwańskich: syn Bartosz i rodzice Ewa i Grzegorz. Pan dyrektor, pani wicedyrektor i koordynator programu, pani Anna Skalik, wręczyli nagrody i drobne upominki. Następnie Pan dyrektor i pani wicedyrektor wraz z nauczycielami wychowania fizycznego złożyli serdeczne podziękowania wszystkim zawodnikom biorącym udział w przygotowanych na ten dzień konkurencjach sportowych i wręczyli statuetki i medale. W rozgrywkach wzięły udział drużyny w dwuosobowym składzie. W tej konkurencji:
I miejsce zajął pan Bernard Zalewski z synem Filipem,
II miejsce pan Marek Łoniewski z synem Dariuszem,
III miejsce pan August Ambroziak z synem Łukaszem.
Zwycięzcom wręczono statuetki, medale i drobne upominki.
W Dzień Dziecka przedszkolaki, uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjaliści wzięli udział w różnych konkurencjach sportowych. Wyłoniono super przedszkolaka, super ucznia kl. I – III i super ucznia kl. IV - VI oraz super gimnazjalistę ZPO w Wąsewie.
Podczas Dnia Rodziny wszystkim „super” zostały wręczone pamiątkowe statuetki, pan dyrektor i pani wicedyrektor podziękowali uczniom za udział i rywalizację fair play.
Super Przedszkolakamizostali - Wiktoria Szydlik i Karol Cichowski.
Miano Super Ucznia kl. I – III zdobyli - Żaneta Dziełak i Piotr Podolak.
Super Uczniami kl. IV – VI zostali – Paulina Prusik i Arkadiusz Łoniewski.
Super Gimnazjalistką została Natalia Murzyn, natomiast Super Gimnazjalistą – Jakub Szymczak.
Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe statuetki i upominki.
Tego dnia w godz. 12.00 – 18.00 wszystkie dzieci mogły korzystać z przygotowanych specjalnie dla nich atrakcji: z wesołego miasteczka, które znajdowało się przed budynkiem hali sportowej, budki do robienia rodzinnych zdjęć. Chętni mogli przejechać się bryczką.
W trakcie przerw można było obejrzeć wystawy: prac origami,wyrobów z gumek recepturek, wyrobów z plecionek, prac plastycznych Pauliny Zdunek, prac fotograficznych Natalii Kryspin i Klaudii Jaworskiej,prac plastycznych dzieci uczęszczających do przedszkola, szkoły podstawowej i gimnazjum.
Każdy mógł odwiedzić stanowisko, na którym można obejrzeć czas szkolny uwieczniony na stronach kronik i innych dokumentach szkoły.
Dzięki uprzejmości Państwa Wiśniewskich i pracowników NZOZ „Vish- Med” dorośli mogli zmierzyć sobie ciśnienie i zbadać poziom cukru.
Najmłodsi najwięcej radości czerpali z „malowania twarzy”, ponieważ w kilka minut mogli zmienić się w wybrane przez siebie zwierzę lub postać z bajki. Dzięki pani Alicji Chełstowskiej i uczennicom gimnazjum.
Uczniowie rozdawaliulotkireklamujące rodzinę z serii „Postaw na rodzinę” oraz uwrażliwiające nas na problemy, z którymi się spotykamy na co dzień, np. nadużywaniem alkoholu, przemocą, samotnością itp.
Podczas Dnia Rodziny nikt nie był głodny, ponieważ panie kucharki ZPO w Wąsewie i rodzice przygotowali pyszny poczęstunek dla wszystkich uczestników uroczystości.W ramach programu „Szkoła promująca zdrowie” były roznoszone soczyste jabłka.
O godz. 17.00 zgromadzeni obejrzeli pokaz członków klubu sportowego karate MKKK SHINKY-KUSHIN. Nasi uczniowie pod kierunkiem sepami Mariana Zając pokazali swoje umiejętności.
Dzień Rodziny uatrakcyjnił występ grupy cyrkowej, która swoim programem zaciekawiła nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Pokazy żonglerki, występy klauna i pokazy zwierząt wprawiły rodziny w pogodny nastrój.
O godz. 19.00 rozpoczęła się wspólna zabawa przy dźwiękach muzyki. Uroczystość zakończyła się o godz. 22.00.
Na zakończenie pan dyrektor szkoły podziękował wszystkim za przybycie, miło spędzony czas i wspólną zabawę, a w szczególności nauczycielom, pracownikom niepedagogicznym, rodzicom i uczniom, którzy byli bezpośrednio zaangażowani w przygotowania. Zaprosił rodziców, babcie, dziadków i uczniów do brania udziału w kolejnych uroczystościach, które będą organizowane w przyszłości w ZPO w Wąsewie.
Na koniec składamy serdeczne podziękowania sponsorom za bezinteresowną pomoc, życzliwość i ofiarność okazaną Naszej Szkole. Z całego serca dziękujemy:
-Wójtowi Gminy Wąsewo Panu Rafałowi Kowalczykowi za współpracę i życzliwość, za ogromną troskę i popieranie inicjatyw podejmowanych przez Naszą Szkołę.
- Panu Mirosławowi Cichowskiemu - Sołtysowi sołectwa Wąsewo i mieszkańcom.
- Pani HalinieSzuflińskiej przewodniczącej Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
- Państwu Wiesławie i Zbigniewowi Zając - „ZBYCHOTRANS” .
- Panu Henrykowi Truszkowskiemu sołtysowi sołectwa Zastawie i mieszkańcom.
- PaństwuMonice i Jarosławowi Modzelewskim (Wyroby Kamieniarskie i Betoniarskie).
- Pani Marii Mścichowskiej - Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Wąsewie.
- PanuStanisławowiKowalczykowi - Prezesowi Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska.
- Joannie i Zdzisławowi Rydel - sklep „Kacperek”.
- Beacie Dorocie i Zbigniewowi Kowalczykom - „KOW-BUD”.
- Grzegorzowi Gajewskiemu- „Automax”.
- Edycie Daszewskiej – Kowalak i Danielowi Kowalak – P.H.U VELETIA.
- Agnieszce i Krzysztofowi Godlewskim.
- Irenie i Januszowi Kowalczykom – Biuro Rachunkowe.
- Jolancie i Pawłowi Włodarczykom.
- Annie i Arkadiuszowi Skalikom.
- Małgorzacie i Krzysztofowi Orłowskim.
- Stowarzyszeniu Ziemia Wąsewska.
-Alicji Chełstowskiej- Salon fryzjerski „Calineczka”
- Panu Bogdanowi Jankowskiemu- Kino objazdowe „Ostrówek”.
- Państwu Dębskim - MAWI – fotografia szkolna.
- Generalny Dystrybutor Mięsa i Wędlin „DANTEX”.
- panu Grzegorzowi Jasionowskiemu – Dyrektorowi Zespołu Szkół Nr 1 im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Ostrowi Maz.
Współorganizatorzy uroczystości:
- Urząd Gminy Wąsewo
- Rada Rodziców ZPO w Wąsewie
- Parafia pw. Narodzenia NMP w Wąsewie
- Ochotnicza Straż Pożarna