czestochowa1     czestochowa2

czestochowa3     czestochowa4

4 października 46 uczniów naszego gimnazjum wraz z  opiekunami wzięło udział w kolejnej, XVII już pielgrzymce Rodziny Szkół Jana Pawła II. Spotkanie odbywało się pod hasłem „Idźmy naprzód z nadzieją!”. Blisko 15 tysięcy pielgrzymów reprezentujących niemal 400 placówek edukacyjnych wszystkich typów, od przedszkoli do szkół wyższych, przybyło by podziękować Królowej Polski za ciągłe wstawiennictwo, a także pomodlić się w intencjach Ojca Świętego Franciszka, podziękować za pontyfikat św. Jana Pawła II oraz poprosić o obronę rodzin, świata i Kościoła.

Rok XVII pielgrzymki to rok szczególny, jubileuszowy, w którym przypada 300 rocznica koronacji jasnogórskiego Obrazu Matki Bożej jako Królowej Korony Polski oraz setna rocznica fatimskich objawień Maryi Matki i 140 rocznica objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie.

Tradycją stało się już to, że młodzi pielgrzymi Rodziny Szkół im. Jana Pawła II wspierają finansowo dzieła charytatywne w kraju i na świecie. W tym roku środki finansowe zostały przeznaczone na odbudowę kościoła w Białymstoku, na Syberii oraz zniszczonej przez wojnę szkoły w Aleppo. Wsparcie finansowe otrzyma również Hospicjum błogosławionego ks. Michała Sopoćki w Wilnie. Cieszymy się, że mogliśmy również uczestniczyć we wsparciu w pomoc potrzebującym.

Kulminacyjnym momentem pielgrzymki była uroczysta msza święta z udziałem pocztów sztandarowych, którą poprzedziła Modlitwa Różańcowa. Niezwykle ciepłe, serdeczne słowo powitalne, w imieniu gospodarzy Jasnej Góry ojców Paulinów, skierował do młodych pielgrzymów  o. Sebastian Matecki.

Rozpoczętej Mszy Świętej 4 października o godz. 11.00. na szczycie Jasnej Góry,  przewodniczył krajowy duszpasterz Rodziny Szkół im. Jana Pawła II biskup radomski Henryk Tomasik. W homilii skierował do młodych niezwykle trafne słowa nawiązujące do jubileuszy roku 2017: „Trzy ważne znaki, które mówią o tym, że Matka Boża do nas mówi: mówi stąd, z Jasnej Góry, przemawiała w Gietrzwałdzie i wciąż do nas powtarza te same słowa, sprzed 100-laty w Fatimie do dzieci. […] Te głosy Matki Bożej są skierowane do każdego z nas. […] Bohaterami tych spotkań z Matką Najświętszą są młodzi ludzie: 12 lat, 13 lat, 4 lata, 8 lat, to rówieśnicy wielu z nas tu obecnych. Jesteście, kochani, w szczególny sposób umiłowani przez Pana Boga i Matkę Najświętszą. To Matka Boża chce prowadzić z wami wciąż dialog, ale także czeka na odpowiedź. Przede wszystkim czeka na to, aby każdy z nas złożył wyznanie wiary całym życiem, ale także, aby głębiej wierzył za tych, którzy nie wierzą, mocniej kochał za tych, którzy nie kochają, przepraszał za tych, którzy grzeszą”.

Po zakończeniu mszy świętej mogliśmy zwiedzić sanktuarium, pomodlić się przed wizerunkiem Jasnogórskiej Pani, polecając Jej opiece samych siebie jak i wszystkich bliskich naszym sercom. Mamy nadzieję, że nasze pielgrzymowanie i wspólna modlitwa u stóp Czarnej Madonny pomoże nam, byśmy wpatrzeni w postać św. Jana Pawła II coraz lepiej i piękniej wcielali w życie wskazania, które nam zostawił.