smolensk1     smolensk2

smolensk3     smolensk4

„Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą...”

Dnia 10 kwietnia 2016r. społeczność Zespołu Placówek Oświatowych w Wąsewie, władze samorządowe Gminy Wąsewo oraz delegacje instytucji uroczyście obchodzili 76. rocznicę zbrodni katyńskiej i 6. rocznicę katastrofy smoleńskiej.

Obchody rozpoczęły się o godz. 11.30 w kościele parafialnym pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny w Wąsewie. Pan dyrektor, nauczyciele i uczniowie szkoły uczestniczyli we Mszy Świętej, której przewodniczył ksiądz kanonik Leszek Rukat – proboszcz parafii Wąsewo. W uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe – Publicznego Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Wąsewie i Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Wąsewie.Całą uroczystość uświetnił występ zespołu „Kantylena”.  Zaprezentował on piękne pieśni religijne, które ubogaciły oprawę mszy św. Szczególnie w pamięci zapadł utwór „Obudź się Polsko!” Po nabożeństwie młodzież gimnazjalna pod kierunkiem pani Iwony Podolak i pani Agnieszki Godlewskiej, zaprezentowała montaż słowno – muzyczny pt. „Pamiętamy”.Przejmująca lekcja historii, niezwykłe utwory poetyckie oraz nastrojowe pieśni pozwalały na pełniejsze przeżycie tak ważnych dla nas chwil. W tym szczególnym dla Polaków dniu oddaliśmy hołd pomordowanym w Katyniu i tragicznie zmarłym w Smoleńsku. Po wysłuchaniu części artystycznej wszyscy zebrani przeszli pod pamiątkowy obelisk, by złożyć wiązanki i zapalić znicze. Społeczność szkolna i mieszkańcy Wąsewa, minutą ciszy, uczcili pamięć ofiar wspomnianych wydarzeń. Następnie głos zabrali: pan dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Wąsewie, Roman Malicki, wójt gminy, pan Rafał Kowalczyk i proboszcz parafii, ksiądz Leszek Rukat.

Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w swoim przemówieniu przywołał słowa Papieża Jana Pawła II zawarte w Tryptyku Rzymskim: „ Zatrzymaj się, to przemijanie ma sens, ... W swoisty sposób odniósł się  do wrażliwości każdego z nas. Tragedia zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej wywołuje zdumienie. Próba unicestwienia przywódczych elit społeczeństwa polskiego była dramatem, który próbowano wymazać z pamięci. Wskazał na tragizm wydarzeń z 10 kwietnia 2010 roku i na znaczenie prawdy, dobra i wolności w budowaniu wspólnoty.

Pan wójt podziękował wszystkim zebranym za liczne przybycie, wspólne trwanie na modlitwie i zaakcentował ważność obchodzenia rocznic narodowych i ich wpływu na kształtowanie świadomości patriotycznej.