Dyrekcja i Rada Pedagogiczna

Statut ZPO

Numer konta Rady Rodziców

czyt1     czyt2

29 września uczniowie klasy I - VIII włączyli się w Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania zorganizowany przez bibliotekę szkolną. W tym dniu dyrekcja, nauczyciele młodzież i dzieci czytały „Opowieści o tym co wżyciu ważne” Marka Michalaka. Były to między innymi historie o przyjaźni, tolerancji, empatii, odwadze, godności i nadziei. Wśród czytanych utworów znalazły się także fragmenty książek, które przyniosły dzieci, chcąc podzielić się ich treścią ze swoimi kolegami i koleżankami: „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren, „Asiunia” Joanny Papuzińskiej „Dzieciak u Smerfów”, Akademia Pana Kleksa Jana Brzechwy, Franklin chce mieć hulajnogę Paulette Bourgeois, Maja Orety i Skarb Szkocji Elizy Sarnackiej Mahoney.

To nietypowe „Święto” zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania. O zaletach czytania na pewno wiedzą wszyscy, ale zawsze warto o nich wspomnieć. Jest to cudowny sposób na wspólne spędzenie czasu i zbudowanie prawdziwej, trwałej więzi z dzieckiem. To chyba najważniejsza zaleta wspólnego czytania!  Czytanie rozbudza wyobraźnię oraz ciekawość świata. Dzieci, którym rodzice czytają od dzieciństwa, szybciej same uczą się tej umiejętności. Głośne czytanie może być świetnym sposobem na rozwiązanie problemów wychowawczych. Dzieci, którym się czyta i które w efekcie same czytają dużo książek, są genialne w ortografii, tworzeniu własnych opowiadań, układaniu zdań, można by wymieniać bez końca... dlatego gorąco zachęcamy do codziennego czytania ulubionych książek.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w tym przedsięwzięciu.