Dyrekcja i Rada Pedagogiczna

Statut ZPO

Numer konta Rady Rodziców

maj1     maj2

„Abyście o Rzeczypospolitej naszej radzili…”

27 kwietnia tradycyjnie w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Po wprowadzeniu sztandaru, odśpiewaniu hymnu powitano: Dyrektora Zespołu Placówek Oświatowych w Wąsewie pana Dariusza Morawskiego, panią wicedyrektor Agnieszkę Godlewską, nauczycieli, wychowawców oraz uczniów.

Dla upamiętnienia tych ważnych wydarzeń w historii Polski przedstawiono montaż słowno – muzyczny przygotowany pod kierunkiem pani Małgorzaty Malickiej, pani Iwony Chełmickiej oraz prezentację multimedialną przygotowaną przez pana Przemysława Gozdowskiego. Uczniowie przybliżyli treści związane z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja. Była to bowiem Ustawa Rządowa z dnia 3 maja 1791 r. regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie. Do twórców Konstytucji należą: Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj oraz Stanisław Staszic. Dużym ubogaceniem części artystycznej był piękny śpiew piosenek o charakterze patriotycznym.  Nad nagłośnieniem czuwał pan Wojciech Pawłowski. Dopełnieniem tej uroczystości była wymowna dekoracja przygotowana pod kierunkiem pani Moniki Modzelewskiej. Na koniec akademii głos zabrał pan dyrektor Dariusz Morawski i podkreślił znaczenie uchwalenia Konstytucji 3 Maja.  Wszyscy mamy równe prawa zarówno chłopcy jak i dziewczynki. Należy pamiętać, że był to czas Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Nadmienił również o patronie naszej szkoły Stanisławie Staszicu, który należał do twórców Konstytucji. Gromkie brawa były podziękowaniem za trud i piękną postawę patriotyczną wszystkich osób zaangażowanych w uczczenie uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Po akademii była możliwość obejrzenia wystawy poświęconej wielkiemu bohaterowi narodowemu - Rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu.