dp1     dp2

24 października 2023r. uczniowie naszej szkoły, którzy należą do koła gwaroznawczego, wraz z panem dyrektorem, Dariuszem Morawskim, panią Anną Brzostek i panią Moniką Modzelewską wzięli udział w jubileuszu 10 – lecia badań językowych prowadzonych w ramach projektu „Dialog pokoleń”. Uroczystość miała miejsce w Sali Senatu Uniwersytetu Warszawskiego. Otwarcia konferencji dokonał rektor UW, prof. dr hab. Alojzy Nowak, który z uznaniem wypowiadał się na temat przeprowadzonych badań. Wręczył także specjalny „Poradnik Językowy” profesorowi Stanisławowi Dubiszowi z okazji 50 – lecia Jego pracy naukowej. Młodzież wysłuchała trzech wykładów: prof. Stanisława Dubisza „Historia, kultura, język – o mechanizmach rozwoju polszczyzny”, prof. Elżbiety Wierzbickiej – Piotrowskiej „Pamięć zbiorowa w badaniach nad językiem” i prof. Doroty Zdunkiewicz – Jedynak „Dlaczego chciałabym dziś uczyć kultury języka inaczej?”. Zwieńczeniem konferencji był występ kurpiowskiego zespołu folklorystycznego z Wachu. Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego i Zamku Królewskiego. Na koniec uczniowie uczestniczyli w warsztatach plastycznych, podczas których wykazywali się pomysłowością i kreatywnością. Wyjazd dostarczył wszystkim wiele przyjemności, był okazją do pogłębiania wiedzy na temat historii i kultury języka, zachęcił młodzież do dalszej pracy w ramach projektu gwaroznawczego „Dialog Pokoleń”.

Anna Brzostek