zonkile1     zonkile2

80 lat temu, 19 kwietnia 1943 roku wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Było pierwszą akcją zbrojną o tak dużej skali, które zostało podjęte przez organizacje podziemne przeciwko Niemcom. Żydowski opór przeszedł do historii jako pierwsze powstanie w okupowanej Europie.

Powstanie trwało miesiąc i pochłonęło dziesiątki tysięcy ofiar. Symbolem pamięci o ofiarach stały się żółte żonkile.

19 kwietnia uczniowie naszej szkoły pod opieką pani Martyny Rólki uczestniczyli w spotkaniu „Łączy nas pamięć” organizowanego w ramach Akcji Żonkile przez Zespół Szkół Powiatowych w Czerwinie oraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Czerwinie.

Uczniowie wysłuchali wykładu historycznego pana Jerzego Kijowskiego, obejrzeli film pt. „Zdążyć przed Panem Bogiem”, uczestniczyli w spotkaniu z poetką Katarzyną Jackowską – Enemuo oraz  wzięli udział w  konkursie historycznym nt. Powstania w getcie warszawskim.

Nasi uczniowie w konkursie zdobyli  III miejsce.  Jesteśmy dumni z naszych uczniów. Serdecznie gratulujemy!!!

Martyna Rólka