foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
.

Oficjalna strona internetowa

Zespołu Placówek Oświatowych w WąsewieRada Pedagogiczna

Dyrekcja i Rada Pedagogiczna

Więcej

Dokumenty szkolne

Statut ZPO

Więcej

Rada Rodziców

Numer konta Rady Rodziców

Więcej

Sekretariat

Dokumenty do pobrania

Więcej
Polish English French German Italian Spanish

Szkoła podstawowa

sp logo

Przedszkole

logo przedszkole

  

facebook

E-dziennik

Poczta e-mail

poczta

Projekty realizowane

logo ls

fa1     fa2

fa3     fa4

fa5      fa6

 

Przywiązanie do mowy rodzinnej tkwi w każdym z nas
i powinno stawać się inspiracją  do troski o nią
jako o ważną część kulturyogólnonarodowej.

Witold Doroszewski

W naszej szkole 11 grudnia  2019 r. kolejny raz gościliśmy  językoznawcę, prof.dr hab. Barbarę Falińską, która przyjechała w towarzystwie prof.Irminy Wągrockiej oraz prof. Krystyny Jakowskiej. Gości serdecznie powitał pan dyrektor Dariusz Morawski oraz pani wicedyrektor Agnieszka Godlewska.

Wszystkie panie zaangażowane są w realizację projektu „Dialog pokoleń”. Jego celem jest ocalenie od zapomnienia resztek gwary, która zachowała się w języku mieszkańców polskich wsi. Spotkanie odbyło się w dwóch grupach: klasy IV-VI oraz VII-VIII. Pani prof. dr hab. Barbara Falińska wyjaśniła uczniom, że najpierw była wieś i gwara, a dopiero później powstały miasta i polszczyzna ogólnonarodowa. Gwara była językiem mówionym, przekazywanym z pokolenia na pokolenie, od początku zróżnicowanym terytorialnie. Szkoła i media systematycznie eliminowały wśród młodzieży chęci do posługiwania się językiem znanym z domu. Osoby, które miały w mowie naleciałości tego języka, często spotykały się z kpiną wśród rówieśników. Wszyscy starali się, by mową nie zdradzić swojego pochodzenia.
Język prosty (gwara) nadal funkcjonuje w społeczności naszego regionu, jest słyszany w mowie starszych ludzi na wsi.  
Pani Profesor Falińska gorąco zachęcała do włączenia się w zbieranie i archiwizowanie wypowiedzi starszego pokolenia: dziadków, sąsiadów itp.Uczniowie wyrazili wolę współpracy z Towarzystwem Kultury Języka. Pod kierunkiem nauczycielek języka polskiego: pani Barbary Wojciechowicz i pani Anny Brzostek będą przeprowadzali wywiady ze starszymi mieszkańcami wsi, nagrywali wypowiedzi i zapisywali.

 Spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze – uczestnicy stwierdzili, że „Dialog pokoleń” to bardzo ciekawy projekt, a badanie gwary w rodzinnej miejscowości będzie nadzwyczaj interesującym wyzwaniem. 

Mirosława Dziełak

2020 Copyright ZPO Wąsewo Rights Reserved