sdz     sdz11

W ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia w klasach I- VI zrealizowano następujące zadania:

Klasy I – III:

- Odbyło się spotkanie z pielęgniarką z NZOZ Przychodnia Lekarska VISH-MED w Wąsewie  p. Dorotą Czartoryską, która wygłosiła prelekcję na temat: „Zasady zdrowego stylu życia”. Celem pogadanki było uświadomienie wpływu sposobu odżywiania na zdrowie i samopoczucie człowieka, zachęcenie do spożywania zdrowego drugiego śniadania oraz do większej aktywności fizycznej. Po dyskusji i odpowiedziach na pytania pielęgniarka mierzyła dzieciom ciśnienie krwi, badała wzrok, dokonywała pomiaru wzrostu i wagi.

Uczniowie:

- własnoręcznie wykonali opaski na głowę z ulubionym owocem;

- obejrzeli film, którego celem było utrwalenie zasad zdrowego odżywiania, kształtowanie nawyków przygotowywania zdrowych i smacznych posiłków oraz rozbudzenie poczucia odpowiedzialności za własne zdrowie;

- utrwalali 10 zasad zdrowego odżywiania;

- uczestniczyli w „BIEGU PO ZDROWIE” oraz różnych grach i zabawach ruchowych na świeżym powietrzu;

- rozwiązywali „QUIZ O ZDROWIU” wykazując się znakomitą znajomością wiedzy;

- układali hasła o zdrowym odżywianiu;

- uczyli się piosenki „Owocowy luz blues”;

- podczas przerw międzylekcyjnych spożywali tylko świeże owoce lub warzywo.

Klasy IV – VI:

Odbyły się warsztaty dotyczące udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczennice gimnazjum: Maja Podolak i Natalia Murzyn omówiły zasady udzielania pierwszej pomocy, sposób prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej u dzieci i dorosłych. Zaprezentowały jak układać poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej.

Uczniowie obejrzeli spot, którego celem było zapoznanie z zasadami zdrowego odżywiania, budzenie zainteresowania własnym zdrowiem, kształtowanie nawyków zdrowego odżywiania, uświadomienie znaczenia witamin dla zdrowia człowieka oraz nabycie umiejętności przygotowania zdrowych posiłków.

Każdy uczeń otrzymał ulotkę informacyjną dotyczącą zasad zdrowego odżywiania.

Chętni mogli się zważyć  i zmierzyć.

Wszyscy mogli  zapoznać się z materiałami zamieszczonymi  przez zespół profilaktyki na gazetce tematycznej.

Powyższe działania stanowią jedną z  inicjatyw podejmowanych przez naszą szkołę w ramach realizowanego programu Szkoła Promująca Zdrowie.

Zespół ds. promocji zdrowia.