j1     j2

22 lipca 2021r. uczniowie naszej szkoły wraz z panem dyrektorem Dariuszem Morawskim oraz nauczycielkami języka polskiego – panią Anną Brzostek i panią Barbarą Wojciechowicz wzięli udział w wakacyjnych warsztatach w Niećkowie  w ramach projektu „Dialog Pokoleń 8”, który jest prowadzony przez Towarzystwo Kultury Języka Polskiego w Warszawie.

W trakcie spotkania uczniowie koła gwaroznawczego zaprezentowali przygotowane w ubiegłym roku szkolnym materiały: opowiadania twórcze (bajki), „Słowniczki gwary młodzieżowej” i prace na temat swojej miejscowości („Moja miejscowość – Wąsewo”). Wszystkie przedstawione materiały  posłużą  jako  dokumentacja  do badań naukowych, które prowadz dr hab. Józef Porayski - Pomsta.

Młodzież w trakcie warsztatów zapoznała się także z materiałami przygotowanymi przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Skłodowskiej - Curie w Sokołowie Podlaskim, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Wyszkach, Publicznej Szkoły Podstawowej w Antoniówce Świerżowskiej, Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Grajewie i Zespołu Szkół im. Bolesława Podedwornego w Niećkowie. Uczniowie wymienili się doświadczeniami na temat prowadzonych badań gwaroznawczych.

Uczestnicy wzięli udział w konkursie ortograficznym „Mistrz Ortografii 2021”. Zuzanna Modzelewska z kl. VII zajęła II miejsce, a Amelia Wojciechowicz z kl. VIII a zdobyła III miejsce. Dziewczęta otrzymały dyplomy i upominki.

Na zakończenie wszyscy udali się na przejażdżkę zabytkową kolejką wąskotorową oraz uczestniczyli we wspólnym ognisku.

W trakcie warsztatów uczniowie zdobyli nowe wiadomości na temat gwaroznawstwa na terenie Mazowsza i zintegrowali się z delegacjami  szkół uczestniczących w „Dialogu Pokoleń”.

Anna Brzostek