Początek maja to trzy ważne święta.

1 MAJA – ŚWIĘTO PRACY

Jest to międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 roku corocznie pierwszego dnia maja. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950 roku. 1 maja obchodzimy również rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

2 MAJA – DZIEŃ FLAGI

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej ma stosunkowo krótką tradycję, bowiem sięga 2004 roku. Jego główną rolą jest popularyzowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.Postanowiono, że będzie obchodzone 2 maja z kilku ważnych powodów:

1. Za czasów PRL-u to właśnie w tym dniu ściągano flagi po Święcie Pracy 1 maja w całym kraju, aby nie wisiały podczas Święta Konstytucji.
  2. Dnia 2 maja 1945 r. biało-czerwone flagi zawieszone zostały przez polskich żołnierzy w Berlinie na Kolumnie Zwycięstwa.
  3.  W tym samym dniu obchodzone jest również Święto Polonii i Polaków za granicą.

3 MAJA – ŚWIĘTO NARODOWE TRZECIEGO MAJA

3 maja 1791 roku na zamku królewskim w Warszawie uchwalono pierwszą w Europie, a drugą po amerykańskiej na świecie, konstytucję. Wyprzedziła tym samym trzecią na świecie konstytucję francuską. Polska ustawa zasadnicza została uchwalona przez Sejm Czteroletni, który zwołany został w październiku 1788 roku.

W te wyjątkowe dni zachęcam do wspólnego przeżywania radości z naszych polskich dokonań. Tym ważnym dniom niech towarzyszy jak najwięcej autentycznej, szczerej radości i dumy, będących nieodłącznymi elementami patriotyzmu. Szczególnie mocno zachęcam do wywieszania flagi. Bądźmy dumni z naszych barw. Niech każdy polski dom będzie przystrojony w biel i czerwień, aby dać mocny wyraz naszego przywiązania do narodowych symboli i tych wielkich wartości, które kształtowały nas - Polaków - na przestrzeni wieków.

Z najmilszymi pozdrowieniami

Dyrektor ZPO