foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
.

Oficjalna strona internetowa

Zespołu Placówek Oświatowych w Wąsewie

Polish English French German Italian Spanish

Gimnazjum

gimnazjum logo

Szkoła podstawowa

sp logo

Przedszkole

logo przedszkole

  

facebook

E-dziennik

Poczta e-mail

poczta

Projekty realizowane

logo ls

wcz1     wcz2

aparat

                                                                                Poezja otwiera paki natury ludzkiej. 

Z okazji nadejścia wiosny pan dyrektor, Dariusz Morawski, nauczyciele i uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w „Spotkaniu z literaturą”.

Obejrzeli prezentację multimedialną o Gustawie Herlingu – Grudzińskim, wybitnym pisarzu, eseiście, krytyku literackim XX wieku. Poznając jego biografię, dowiedzieli się o życiu ludności polskiej w sowieckich łagrach podczas II wojny światowej. Pisarz w 1940 roku został aresztowany przez NKWD i wywieziony do obozu w Jercewie. Relacje z pobytu na przymusowych robotach opisał w „Innym świecie”, powieści, która ukazuje wpływ obozu na psychikę i zachowanie człowieka. Uczennice kl. VIII zaprezentowały fragmenty lektury, ukazując zniewolenie człowieka, codzienny lęk przed śmiercią, donoszenie na współwięźniów, poniżanie kobiet, mordy na chorych lub niezdolnych do pracy ponad siły. Wszyscy z niedowierzaniem wsłuchiwali się w treść książki. Ostatni fragment odczytał pan dyrektor, po czym podziękował uczennicom za zaangażowanie w przygotowanie tak interesujących i przejmujących relacji. 

Po zaprezentowaniu twórczości Gustawa Herlinga – Grudzińskiego odbył się konkurs recytatorski „Jan Paweł II – przyjaciel dzieci i młodzieży”. Uczniowie recytowali utwory o Papieżu, które samodzielnie napisali.

Jurorkami konkursu były: przewodniczącą – pani  Anna Brzostek, członkami – pani Małgorzata Wójcicka i pani Anna Traczyk. 

Punkty przyznawano w następujących kryteriach: znajomość tekstu, kultura słowa, ogólny wyraz artystyczny.

I miejsce zdobyła – Katarzyna Godlewska – kl. VIII

II miejsce  -  Amelia Wojciechowicz – kl. Va

III miejsce – Maja Kacprzyk – kl. Va

Wyróżnienia otrzymali: 

Weronika Kołodziejczyk – kl. VIII
Adrian Piórkowski – kl. VI
Karolina Godlewska – kl. VII
Zuzanna Modzelewska – kl. IV
Wiktoria Konopka – kl. IV

Zwycięzcy otrzymali dyplomy, nagrody książkowe i drobne upominki. 

Tego dnia Jan Paweł II po raz kolejny zagościł w sercach uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Jego mądre myśli znów wybrzmiały w poezji młodych ludzi, którzy są „przyszłością i nadzieją tego świata”, jak mawiał Ojciec Święty.

Na koniec pani Anna Brzostek złożyła na ręce pana dyrektora Tomik Poezji Uczniowskiej „Jan Paweł II – przyjaciel dzieci i młodzieży”, w którym zostały umieszczone utwory o Papieżu napisane przez uczniów w roku szkolnym 2018/2019. 

Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom konkursu oraz pani Barbarze Wojciechowicz za zaangażowanie i trud włożony w pracę nad tomikiem poezji o Janie Pawle II. Zbiorek wierszy będzie dostępny w bibliotece szkolnej. 

Anna Brzostek

2019 Copyright ZPO Wąsewo Rights Reserved