foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
.

Oficjalna strona internetowa

Zespołu Placówek Oświatowych w Wąsewie

Polish English French German Italian Spanish

Gimnazjum

gimnazjum logo

Szkoła podstawowa

sp logo

Przedszkole

logo przedszkole

  

facebook

E-dziennik

Poczta e-mail

poczta

Projekty realizowane

logo ls

s1     s2

s3     s4

s5     s6

7 czerwca 2019r. uczniowie klasy VIII pojechali na wycieczkę, na strzelnicę sportową do Troszyna. Przed wejściem na strzelnicę uczniowie poznali historię jej powstania oraz osiągnięcia członków klubu strzeleckiego „Obrońca”. Po zapoznaniu się z regulaminem strzelnicy otrzymaliśmy od  instruktora broń i amunicję. Z wielkim podekscytowaniem weszliśmy na strzelnice, gdzie zajęliśmy  wyznaczone miejsca. Dowiedzieliśmy się, że trzeba być bardzo skupionym i przyjąć odpowiednią pozycję strzelecką, aby trafić do celu. Z zaangażowaniem strzelaliśmy do tarczy. Wszystkim bardzo się podobało. Po zakończeniu strzelania, opiekun Sławomir Zyra,  zliczył punkty każdego ucznia, w celu wyłonienia zwycięzców. Wyniki:

I miejsce - Katarzyna Godlewska,

II miejsce  - Aleksandra Kowalewska,

III miejsce  - Weronika Kołodziejczyk.

Katarzyna Godlewska

 

biblio1     biblio2

aparat

05 czerwca 2019 uczniowie z klas IV, V a, oraz klasy V b, w nagrodę za wysokie osiągnięcia w czytelnictwie odbyli wycieczkę do Biblioteki Pedagogicznej do Ostrowi Maz. na zajęcia prowadzone techniką Teatrzyku Obrazkowego Kamishibai. Jest to tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą ilustracji wykonanych na kartonowych planszach, wsuwanych do małej, płaskiej, drewnianej, otwartej częściowo skrzynki, pełniącej rolę sceny/ekranu. Celem zajęć było obejrzenie teatrzyku o najdłuższej rzece Polski - Wiśle, miastach przez które przepływa, zabytkach i legendach tych miast. Po wystawieniu teatrzyku uczniowie uczestniczyli w ciekawych zajęciach dydaktycznych prowadzonych przez panią Annę Dziełak oraz panią Ewę Szabłowską utrwalających zdobyte wiadomości.  Następnie uczestnicy wycieczki zwiedzili pomieszczenia ze zbiorami bibliotecznymi, po których pani bibliotekarka chętnie oprowadziła i zapoznała z ich funkcją i przeznaczeniem. W podziękowaniu za przybycie i wykazanie się ogromną wiedzą na wspomniany wyżej temat uczniowie otrzymali pamiątkowe długopisy.

karta1     karta2

7 czerwca w naszej szkole odbył się egzamin na kartę rowerową. Uczestniczyli w nim uczniowie klasy czwartej oraz uczennica klasy szóstej. Na egzaminie musieli się wykazać znajomością przepisów ruchu drogowego, znaków oraz wiedzą na temat pomocy przedmedycznej. Nie obyło się bez emocji, jednak dla wszystkich zdających egzamin zakończył się wynikiem pozytywnym. Po odebraniu dokumentu uczniowie staną się pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. Życzymy wszystkim bezpiecznej jazdy i czerpania przyjemności z ruchu na świeżym powietrzu.

ol1     ol2

aparat

Dnia 29 maja 2019r. uczniowie naszej szkoły pojechali na dwudniową wycieczkę do Olszynki koło Piątnicy. O godz. 9.00 wyruszyli spod szkoły.  Na miejsce dojechali około godz. 1100. Od razu zostali im przydzieleni instruktorzy, którzy czuwali nad realizacją programu podczas całego pobytu. Wszyscy musieli wykonywać ich polecenia i stosować się do regulaminu obowiązującego na terenie biwaku. Na początku uczniowie zostali zakwaterowani w dwupokojowych domkach i oprowadzeni po terenie, na którym znajdowały się różne obiekty przeznaczone do wspólnej zabawy.

Biwakowicze brali udział w ekstremalnych konkurencjach indywidualnych i grupowych. Wchodzili na ściankę wspinaczkową, skakali na eurobungee (trampolinach linowych), przeciągali linę, grali w megapiłkarzyki, strzelali z łuku i karabinków ASG, przeprawiali się przez most linowy, przechodzili sprawnościowy tor przeszkód. Niektórzy próbowali swoich sił w parku linowym. Wieczorem było ognisko, natomiast w nocy wszyscy uczestniczyli w podchodach i grach integracyjnych. 

Bogaty program sprawił, że uczestnicy wycieczki byli zadowoleni z pobytu w Olszynce, malowniczym, ustronnym miejscu. Wszyscy wspaniale się bawili, nikt nie nudził się nawet przez chwilę. Przez dwa dni świeciło słońce, a ptaki umilały pobyt pięknym śpiewem. 

 

Organizator wyjazdu – pani Małgorzata Wójcicka

Opiekunowie: pani Anna Brzostek i pani Anna Traczyk

liczydlo1     liczydlo2

aparat

28 maja 2019r. uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Wąsewie wzięli udział w V Gminnym Konkursie Matematycznym „Liczydło”.  Konkurs odbył się w Publicznej Szkole Podstawowej w Brudkach Starych, a jego organizatorem była Pani Katarzyna Kryspin.

Nasze sukcesy: 

 • w kategorii klas IV

I miejsce – Mateusz Michalski

II miejsce – Oliwia Budniak

Opiekun: Pani Anna Skalik

 • w kategorii klas V

II miejsce – Jakub Trojanowski

Udział – Maciej Ptak

Opiekun: Pani Małgorzata Wójcicka

 • w kategorii klas VI

I miejsce – Jakub Rytelewski

Udział – Oskar Korbin

Opiekun: Pani Anna Skalik

 • w kategorii klas VII

I miejsce – Mikołaj Rydel

III miejsce Anna Pieńkowska

Opiekun: Pani Małgorzata Wójcicka

 • w kategorii klas VIII

I miejsce – Paulina Prusik

II miejsce – Marta Czarnecka

Opiekun: Pani Anna Skalik

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

ptaki1     ptaki2

aparat

Dnia 23 maja odbyły się XVII Ostrowskie Spotkania Ornitologiczne, czyli konferencja popularno-naukowa skierowana do młodzieży szkolnej i nauczycieli, zorganizowana przez Centrum Ekologii i Zrównoważonego Rozwoju w Powiecie Ostrowskim.

Uczniowie naszej szkoły w składzie Natalia Kryspin, Julia Masłowska, Gabriela Duda, Kacper Radecki, Mikłasz Marczak, Piotr Pieńkowski, Kacper Zadroga, Mateusz Zdziarski, Jakub Kowalczyk, Adrian Sikora wraz z opiekunem panią Martyną Rólka wzięli udział w konferencji, która składała się z dwóch części – pierwszej o charakterze zajęć warsztatowych, prowadzonych w dolinie Bugu nad starorzeczem Jezioro Bużysko, położonym niedaleko Morzyczyna Włóki i drugiej, będącej sesją wykładów przeprowadzonych w ośrodku agroturystycznym „Binduga”. Podczas zajęć terenowych, podzielona na grupy młodzież, pod opieką przewodników – ornitologów, miała okazję zapoznać się z głosami i wizerunkami napotkanych gatunków ptaków. Niewątpliwie pomocne w tej nauce okazały się lornetki i lunety, które zapewnił organizator spotkań. Dopisała również pogoda, było ciepło i słonecznie. Lista widzianych lub usłyszanych tego dnia gatunków ptaków była bardzo długa. Warto wspomnieć tu o kilku najciekawszych jak: rokitniczka, trzciniak, pliszka żółta, potrzos, czajka, wilga, kukułka, trznadel, cierniówka, bocian biały, skowronek, łabędź niemy, krzyżówka, cyranka  oraz rybitwa czarna, która na wspomnianym starorzeczu gnieździ się kolonijnie. Po odbyciu zajęć w plenerze, młodzież udała się na sesję wykładową do ośrodka agroturystycznego „Binduga”, podczas której mogła wysłuchać trzech prelekcji o tematyce przyrodniczej. 

W kolejności prezentacje swoje wygłosili:

• Paweł Cieśluk – wykład na temat „Rozpoznawania głosów wybranych gatunków ptaków gnieżdżących się w Dolinie Dolnego Bugu”, który połączony był z quizem dotyczącym rozpoznawania wizerunków i głosów ptaków w którym uczennica naszej szkoły Gabriela Duda otrzymała wyróżnienie.

• Marcin Kostrzyński- leśnik, były myśliwy, filmowiec, laureat nagrody „Popularyzator nauki” za cykl programów „Dzika Polska” wygłosił prezentacje nt. „Leśne scenki”;

• dr Romuald Mikusek- przyrodnik i ornitolog, doktor nauk biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, pracownik naukowy Parku Narodowego Gór Stołowych, wygłosił wykład pt. „Manu znaczy ptak. Nowa Zelandia okiem przyrodnika”

Ostatnim punktem programu imprezy był obiad. Po pełnym wrażeń dniu, zaspokojeni wiedzą przyrodniczą wróciliśmy do domów.

Martyna Rólka

 

szpz1     szpz2

aparat

Promujemy zdrowie nie dlatego, że jest ważne, 

ale dlatego, że bez niego wszystko inne jest nieważne.

Szkoła Promująca Zdrowie to szkoła, która we współpracy z rodzicami uczniów i społecznością lokalną: systematycznie i planowo tworzy środowisko społeczne i fizyczne sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej, wspiera rozwój kompetencji uczniów i pracowników w zakresie dbałości o zdrowie przez całe życie.

Trzy lata temu  tj. 19 sierpnia 2016 roku nasza szkoła została przyjęta do Mazowieckiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Pozytywnie został zaopiniowany plan działań przygotowany przez ówczesnego koordynatora- panią Annę Skalik. Od tego czasu w szereg różnorodnych akcji, programów i inicjatyw zaangażowana była cała społeczność szkoły. Szczególnie ważne było wsparcie ze strony rodziców. Na uwagę zasługuje również współpraca ze środowiskiem lokalnym. Nasze działania przyniosły korzyści wszystkim uczestnikom, którzy pogłębili treści z edukacji prozdrowotnej i proekologicznej, podnosili swoje kwalifikacje, doskonalili swoje umiejętności, wymieniali się doświadczeniami, doskonaląc swój warsztat pracy. Najważniejsze wydarzenia uwieczniano na Facebooku Szkoły Promującej Zdrowie i stronie internetowej www.zpowasewo.edu.pl.

17 maja 2019 roku w naszej szkole odbyło się uroczyste podsumowanie trzyletnich działań związanych z promowaniem zdrowego stylu życia. W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście: pan Michał Giers- Dyrektor Delegatury w Ostrołęce Mazowieckiego Kuratorium Oświaty w Warszawie, pani Danuta Zalewska- Rejonowy Koordynator Szkoły Promującej Zdrowie, pan Rafał Kowalczyk- Wójt Gminy Wąsewo, pan Stanisław Kowalczyk- Prezes Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Wąsewie,pani Joanna Kordek i pani Lidia Strusińska- koordynatorzy Szkoły Promującej Zdrowie ze Szkoły Podstawowej w Czernicach Borowych, pani Dorota Brzostek- Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej, pani Agnieszka Wójcicka- Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Jelonkach wraz z panią Gabrielą Listwon- koordynatorem Szkoły Promującej Zdrowie, pani Krystyna Wyszyńska- Kołakowska- Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Brudkach Starych,  pani Bernadetta Budna- Dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Trynosach- Osiedle, pani Magdalena Konieczko- Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Rząśniku Włościańskim, pan Andrzej Radomski- Dyrektor Szkoły Podstawowej w Krasińcu, pani Elwira Pieńkowska- Przewodnicząca Rady Rodziców, pan Mirosław Augustyniak- Radny Województwa Mazowieckiego, pani Urszula Zalewska- Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Wąsewie, pani Anna Ambroziak- Kierownik Sekcji Higieny Pracy i Chorób Zawodowych z Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Ostrowi Mazowieckiej, pan Marian Krupiński z  Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Ostrołęce, sierż. szt. Marzena Laczkowska z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowi Mazowieckiej, asp. Marek Kaczmarczyk- Dzielnicowy Gminy Wąsewo, pani Halina Szuflińska- Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wąsewie, pani Dorota Czartoryska- pielęgniarka w NZOZ Przychodnia Lekarska „Vish-Med”, pan Grzegorz Nadratowski- Radny Powiatu Ostrowskiego, pan Tadeusz Łoniewski- Radny Gminy Wąsewo.

Dzięki nieocenionej współpracy z rodzicami na początku spotkania mogliśmy zaprosić naszych gości na wyjątkowe przyjęcie składające się ze zdrowej żywności, sałatek i soków warzywno- owocowych oraz ciast.Pięknie podane przysmaki zachęcały do ich skosztowania. Goście byli pełni podziwu dla pomysłowości i atrakcyjności przygotowanych potraw oraz dekoracji wystaw. 

Część oficjalną rozpoczął Dyrektor Szkoły- pan Dariusz Morawski. Przywitał wszystkich zebranych i zaprosił do wspólnego świętowania. Następnie koordynator ds. promocji zdrowia- pani Martyna Rólka przedstawiła wyniki przeprowadzonej autoewaluacji działań, a uczennice klas trzecich (oddziałów gimnazjalnych) omówiły realizowane projekty i programy. Część artystyczną rozpoczął występ najmłodszych uczniów naszej szkoły. Przedszkolaki, razem ze swoimi paniami, zaśpiewały piosenkę z repertuaru zespołu Fasolki- „Witaminki”. Swoje umiejętności zaprezentowali również uczniowie biorący udział w zajęciach tanecznych prowadzonych przez instruktorów grupy Dress Code Dance Center Bielopotocky.  Członkowie koła teatralnego przedstawili spektakl, którego tematyka dotyczyłazdrowego odżywiania. Występy dzieci pokazały jak ważne jest dla nich zdrowie oraz wspólne działania, nauka, rozwijanie zainteresowań i zdolności: tanecznych, teatralnych, wokalnych oraz sportowych. 

Po obejrzeniu prezentacji i części artystycznej głos zabrali zaproszeni gości. Wyrazili uznanie dla propagowanych w naszej szkole nawyków zdrowego odżywiania, które zaszczepione młodym ludziom, zaprocentują w przyszłości. 

W tym dniu szkołę zdobiły piękne dekoracje i wytwory pracy dzieci. W salach lekcyjnych i na szkolnych korytarzach zawisły gazetki o tematyce prozdrowotnej oraz zdjęcia ilustrujące przyjęte do realizacji założenia programowe.

Zwieńczeniem naszej pracy będzie otrzymanie Wojewódzkiego Certyfikatu Szkoły Promującej Zdrowie. Chociaż nastąpiło już podsumowanie projektu, nie zamierzamy poprzestać na tych inicjatywach. Wiemy bowiem, iż zdrowie jest wartością nadrzędną i należy o nie dbać już od najmłodszych lat.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w szeroko zakrojone działania. Dzięki tak wspaniałej współpracy rodziców, uczniów i wszystkich pracowników uroczystość miała wyjątkową oprawę orazprzebiegła w miłej i radosnej atmosferze.

ZA OGROMNY WKŁAD W PRZYGOTOWANIE UROCZYSTOŚCI DZIĘKUJĘ:

 • Dyrekcji Szkoły- pani Agnieszce Godlewskiej i panu Dariuszowi Morawskiemu; 
 • nauczycielom- pani Karolinie Lesińskiej, pani Annie Brzostek, pani Małgorzacie Wójcickiej, panu Wojciechowi Pawłowskiemu, pani Lidii Pawelczyk, pani Annie Skalik, panu Przemysławowi Gozdowskiemu, panu Sławomirowi Zyrze, panu Remigiuszowi Trembowskiemu, pani Monice Modzelewskiej, pani Mirosławie Dziełak, pani Milenie Dziarskiej, pani Małgorzacie Pazik, pani Bożenie Podrażce,  pani Małgorzacie Malickiej,  pani Annie Traczyk, pani Lidii Pazik, pani Barbarze Wojciechowicz, pani Justynie Kuśmierczyk, pani Iwonie Chełmickiej; 
 • stażystkom- pani Darii Orłowskiej, pani Katarzynie Górskiej, pani Karolinie Sójce;
 • rodzicom pod przewodnictwem pani Katarzyny Zadrogi; 
 • pracownikom administracji- pani Danucie Kaczmarczyk, pani Adriannie Kowalewskiej; 
 • kucharkom- pani Bogumile Truszkowskiej, pani Małgorzacie Urbanowskiej i pani Halinie Szczechurze za przygotowanie pysznego obiadu; 
 • pracownikom obsługi- pani Iwonie Kowalczyk, pani Monice Kujawińskiej, pani Urszuli Zdunek i panu Grzegorzowi Dzierżanowskiemu za ogromne staranie oraz zaangażowanie;
 • wspaniałym uczniom za twórcze pomysły podczas realizacji programu Szkoła Promująca Zdrowie.

Koordynator Szkoły Promującej Zdrowie

Martyna Rólka

mt2     mt3

 „Rodzina jest w życiu  oparciem czymś co  chroni, co daje siłę”

Sophia Loren

W dniu 24 maja 2019 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w VIII Powiatowym Konkursie Recytatorskim Młode Talenty pod hasłem „Rodzina w poezji” w Starej Ruskołęce. 

Uczniowie zaprezentowali piękną recytację, a refleksyjne w swym wykonaniu utwory dostarczyły słuchaczom i jury wielu miłych wrażeń. 

I miejsce zdobyła uczennica klasy VIII – Katarzyna Godlewska – opiekun pani Anna Brzostek

II miejsce zdobył Jakub Skrzecz – uczeń klasy I – opiekun pani Małgorzata Malicka

III miejsce zdobyła Wiktoria Budna uczennica klasy VII – opiekun pani Barbara Wojciechowicz

Dyplom wyróżnienia zdobyła Amelia Piórkowska – uczennica klasy IV – opiekun pani Barbara Wojciechowicz.

Naszą szkołę pięknie jeszcze reprezentowały: Julia Kowalczyk ucz. klasy Va i Paulina Nowacka ucz. klasy I.

Wszystkim serdecznie dziękujemy i gratulujemy sukcesów.

2019 Copyright ZPO Wąsewo Rights Reserved