orn1     orn2

Dnia 18 maja odbyły się XVI Ostrowskie Spotkania Ornitologiczne, czyli konferencja popularno-naukowa skierowana do młodzieży szkolnej i nauczycieli, zorganizowana przez Centrum Ekologii i Zrównoważonego Rozwoju w Powiecie Ostrowskim. Uczniowie naszej szkoły w składzie Weronika Kołodziejczyk, Patrycja Malinowska, Katarzyna Godlewska, Paulina Prusik, Aleksandra Kowalewska, Magdalena Szymańska, Mikołaj Rydel, Oskar Budny wraz z opiekunem panią Martyną Rólka wzięli udział konferencji, która składała się z dwóch części – pierwszej o charakterze zajęć warsztatowych, prowadzonych w dolinie Bugu nad starorzeczem Jezioro Bużysko, położonym niedaleko Morzyczyna Włóki i drugiej, będącej sesją wykładów przeprowadzonych w ośrodku agroturystycznym „Binduga”. Podczas zajęć terenowych, podzielona na grupy młodzież, pod opieką przewodników – ornitologów, miała okazję zapoznać się z głosami i wizerunkami napotkanych gatunków ptaków. Niewątpliwie pomocne w tej nauce okazały się lornetki i lunety, które zapewnił organizator spotkań. Dopisała również pogoda, było pochmurnie, ale deszcz nie padał. Lista widzianych lub usłyszanych tego dnia gatunków ptaków była bardzo długa. Warto wspomnieć tu o kilku najciekawszych jak: rokitniczka, trzciniak, pliszka żółta, potrzos, czajka, wilga, kukułka, trznadel, cierniówka, bocian biały, skowronek, łabędź niemy, krzyżówka, cyranka  oraz rybitwa czarna, która na wspomnianym starorzeczu gnieździ się kolonijnie. Po odbyciu zajęć w plenerze, młodzież udała się na sesję wykładową do ośrodka agroturystycznego „Binduga”, podczas której mogła wysłuchać trzech prelekcji o tematyce przyrodniczej.

W kolejności prezentacje swoje wygłosili:

• Paweł Cieśluk – wykład na temat „Rozpoznawania głosów wybranych gatunków ptaków gnieżdżących się w Dolinie Dolnego Bugu”, który połączony był z quizem dotyczącym rozpoznawania wizerunków i głosów ptaków;

• Monika Klimowicz, reprezentująca Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków – wykład pod tytułem „Ornitho.pl i NaturaList – czyli jak pomóc w gromadzeniu i wykorzystywaniu danych awifaunistycznych”;

• Mariusz Rostkowski, ornitolog – wykład na temat „Metod badań i ochrony ptaków siewkowatych”.

Ostatnim punktem programu imprezy był obiad. Po pełnym wrażeń dniu, zaspokojeni wiedzą przyrodniczą wróciliśmy do domów.

Martyna Rólka