katyn2     katyn1

10 kwietnia 2018 roku społeczność Zespołu Placówek Oświatowych w Wąsewie udała się pod pamiątkowy obelisk, by oddać hołd Polakom zamordowanym w Katyniu i tragicznie zmarłym w Smoleńsku.

Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego. Nauczyciel historii, pan Remigiusz Trembowski w swoim wystąpieniu przybliżył zgromadzonym najistotniejsze informacje związane z tymi tragicznymi wydarzeniami, a ksiądz Artur Ryszewski poprowadził w intencji poległych płynącą z głębi serca modlitwę. Głos zabrał również wójt gminy Wąsewo pan Rafał Kowalczyk i dyrektor ZPO pan Dariusz Morawski. Zgromadzeni minutą ciszy uczcili pamięć ofiar wspomnianych wydarzeń. Delegacje nauczycieli, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego oraz poszczególnych klas złożyły wiązanki i zapaliły znicze.

Wszyscy w swoich wypowiedziach podkreślali, że obchody 78. rocznicy zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej to lekcja historii dla nas wszystkich. Podczas uroczystości przede wszystkim oddajemy cześć pomordowanym, ale również oddajemy też szacunek rodzinom, których bliscy zginęli i hołd tym, którzy przeżyli. Taka historia musi przetrwać, dlatego tak ważna jest edukacja młodego pokolenia poprzez udział w obchodach ważnych dla naszej Ojczyzny rocznic.

Na zakończenie pan dyrektor Dariusz Morawski podziękował nauczycielom za przygotowanie tej uroczystości, a zebranym za obecność podczas szczególnej lekcji pamięci i patriotyzmu.

O godz. 1700 poczty sztandarowe Zespołu Placówek Oświatowych, Dyrekcja, przedstawiciele Rady Rodziców i uczniów wzięli również udział w obchodach gminnych.