rocznica1     rocznica2

Cóżeś po sobie zostawił Świadku mówiący milczeniem? Został po Tobie kwiat.

To kwiat wiary, nadziei i wielkiej miłości.

Dnia 27 marca 2018r. społeczność Zespołu Placówek Oświatowych w Wąsewie uroczyście obchodziła 13. rocznicę śmierci Świętego Jana Pawła II.

Obchody rozpoczęły się o godz. 20.00 w kościele parafialnym pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Pan dyrektor mgr inż. Dariusz Adam Morawski, pani wicedyrektor mgr Agnieszka Godlewska, nauczyciele i uczniowie szkoły uczestniczyli  w uroczystej Mszy Świętej, której przewodniczył ksiądz kanonik Leszek Rukat – proboszcz parafii Wąsewo. W uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe – Publicznego Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Wąsewie i Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Wąsewie, przedstawiciele lokalnych władz, instytucji oraz mieszkańcy gminy Wąsewo.

Po nabożeństwie uczniowie szkoły podstawowej i młodzież gimnazjalna pod kierunkiem pani  Anny Brzostek i pani Małgorzaty Wójcickiej zaprezentowali montaż słowno – muzyczny pt. „Ojciec Święty - drogowskazem miłości”. Rozpoczął się on prezentacją multimedialną, która przypomniała dzień odejścia Jana Pawła II do Domu Ojca. Wszyscy po raz kolejny mogli dostrzec łzy rozpaczy na twarzach ludzi zgromadzonych 2 kwietnia 2005 roku o godz. 21.37 na Placu Świętego Piotra w Rzymie. Tamtego dnia serca wszystkich przeszyła ogromna rana boleści, która bardzo trudno się zabliźnia, mimo upływu lat.

Wymowna, wzruszająca recytacja, przepiękna oprawa muzyczna oraz „pokaz walki dobra ze złem” pozwoliły po raz kolejny wspomnieć najwspanialszego z Polaków, dla którego wiara i miłość do drugiego człowieka były najważniejsze. To Papież Jan Paweł II wzniósł się ponad wszelkie granice światopoglądowe i polityczne, pokazując, że zawsze na uwadze  miał jedynie dobro drugiego człowieka. Montaż skłonił wszystkich do wejrzenia w głąb swojego serca i zastanowienia się nad tym, czym jest zło i jak mu się przeciwstawiać. Uświadomił zebranym, że dzięki pięknej i czystej miłości możemy pokonać wszelkie przeciwności losu. Zgromadzeni usłyszeli słowa Ojca Świętego, które przyświecały Jego pontyfikatowi: „Nie dajcie się zwyciężać złu, ale zło dobrem zwyciężajcie.”

Po wysłuchaniu części artystycznej ksiądz kanonik Leszek Rukat z głębi serca podziękował uczniom i nauczycielom za ogromny trud, który włożyli w przygotowanie tak wspaniałego montażu słowno – muzycznego. Następnie wszyscy zebrani przeszli pod pomnik Papieża Jana Pawła II, by złożyć wiązanki, zapalić znicze i pomodlić się za duszę Ojca Świętego. Na miejscu głos zabrali wójt gminy, pan Rafał Kowalczyk, pan Dariusz Adam Morawski dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Wąsewie, proboszcz parafii i były dyrektor Zespołu.

Po wysłuchaniu przemówień odśpiewano ulubioną pieśń Papieża, „Barkę” i Apel Jasnogórski. Na koniec księża udzielili zebranym uroczystego błogosławieństwa.

To wieczorne spotkanie na modlitwie uświadomiło wszystkim, że Jan Paweł II wciąż jest im bliski i pamięć o nim nigdy nie zaginie, gdyż zniknął tylko z ludzkich oczu, nie z SERC.