wiosna1     wiosna2

Poezja jest jak wiosenne tchnienie wiatru.

21 marca cała społeczność szkolna świętowała nadejście wiosny.

O godz. 9.00 uczniowie należący do koła teatralnego pod kierunkiem pani Anny Brzostek wystawili na szkolnej scenie sztukę pt. „Baśniowy ambaras”, którą obejrzały dzieci z kl. I – IV szkoły podstawowej. Początkujący aktorzy wspaniale wcielili się w swoje role, a ich kostiumy i kolorowa scenografia sprawiły, że widzowie mogli, choć na chwilę, przenieść się w krainę baśni i razem z Wielkim Bajem, Babą Jagą, Krasnoludkami, Jasiem i Małgosią, Królową, panią Bibliotekarką oraz Wróżką Fantazją i Wróżką Opowieści przeżyć wspaniałą przygodę. Mimo iż w bajkach zapanował chaos i wszystkie wątki się pomieszały, to dzięki Wróżce Fantazji i jej czarom wszystko zakończyło się pomyślnie, a bohaterowie powrócili do właściwych baśni  – Jaś i Małgosia odnaleźli drogę do domu, Baba Jaga przestała być kobietą biznesu,  Krasnoludki wróciły do swojej chatki, Królowa do zamku, a Wielki Baj mógł wreszcie udać się na wymarzone wakacje. Chwile przeżyte w „baśniowej krainie” sprawiły oglądającym wiele radości.

Następnym działaniem było uczczenie jednego z najwybitniejszych poetów polskich i europejskich XX wieku – Zbigniewa Herberta, w związku z mijającą w 2018 roku 20. rocznicą jego śmierci.  Uczennice  kl. VII przedstawiły prezentację multimedialną obrazującą życie i twórczość tego wspaniałego pisarza, który pozostawił po sobie przepiękny dorobek literacki. Zaprezentowały także jego utwory: m. in. „Przesłuchanie anioła”, „Wiatr i róża”, „Zasypiamy w słowach”, „Dom”, „Nigdy o tobie”  i  „Rozmyślania o ojcu”.

Po zaprezentowaniu twórczości Herberta odbył się konkurs recytatorski „Jan Paweł II – Ojciec miłości”. Uczniowie recytowali utwory o Papieżu, które samodzielnie napisali. Jurorkami konkursu były: przewodniczącą – pani  Anna Brzostek, członkami – pani Małgorzata Wójcicka i pani Anna Traczyk.

W kategorii kl. IV – VI:

I miejsce zdobyła – Amelia Wojciechowicz – kl. IV a,

II miejsce  -  Anna Dorant – kl. IV a,

III miejsce – Julia Kowalczyk – kl. IV a.

Wyróżnienia otrzymali: Wiktoria Guberów – kl. IV b, Piotr Kowalczyk – kl. VI, Łukasz Górski – kl. V.

W kategorii kl. VII i I – III gimnazjum:

I miejsce zdobyła –– Anna Godlewska - kl. III b,

II miejsce  - Kinga Małgorzata Czarnecka – kl. III b,

III miejsce – Weronika Kołodziejczyk  – kl. VII.

Wyróżnienia otrzymali:  Katarzyna Godlewska – kl. VII, Julia Masłowska – kl. II b, Marta Daria Czarnecka – kl. VII.

Zwycięzcy otrzymali dyplomy, nagrody książkowe i drobne upominki. Dyrektor poprosił laureatki, aby jeszcze raz zaprezentowały wszystkim swoje utwory, gdyż wywołały w słuchaczach wiele wzruszeń i sprawiły, że Jan Paweł II po raz kolejny zagościł w ich sercach. Dzięki kultywowaniu tradycji i przybliżaniu  młodym pokoleniom Ojca Świętego, pamięć o tym wspaniałym Człowieku nie zaginie, gdyż odchodząc do „Domu Ojca” zniknął ludziom tylko z oczu, nie z serca. Pani Anna Brzostek złożyła na ręce pana dyrektora Dariusza Morawskiego tomik poezji uczniowskiej pt. „Jan Paweł II – Ojciec miłości”, w którym zostały umieszczone utwory o Papieżu napisane przez uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum.

Ten dzień dostarczył wszystkim dużo pozytywnych emocji, uczniowie nie tylko przywitali wiosnę, ale także uczcili pamięć o Janie Pawle II.