wyklety poster small

27 kwietnia 2017r. uczniowie gimnazjum wraz z panem dyrektorem,  nauczycielami i rodzicami obejrzeli  najnowszą projekcję Konrada Łęckiego pt. „Wyklęty”.  Film niezwykle poruszająco opowiadał o heroicznej, lecz tragicznej i samotnej walce, jaką prowadzili żołnierze podziemia antykomunistycznego. Ich życie wcale nie było porywające  i dynamiczne, lecz pełne poświęcenia, krzywd, cierpienia i dramatycznych wyborów, co doskonale zostało ukazane w osobie głównego bohatera – dwudziestokilkuletniego „Lola”. Jego losy zainspirowane zostały życiorysem autentycznych „Wyklętych”, m.in. Józefa Franczaka ps. „Lalek” czy Franciszka Przysiężniaka ps. „Ojciec Jan”.

Projekcja była pełna dynamicznych scen walk, przemarszy, nie brakowało w niej wymownych, lecz pozbawionych sztucznego patosu dialogów. Przede wszystkim jednak poruszała dogłębnie sumienia i wyciskała łzy z oczu widzów, ukazując brutalne realia powojennej Polski i związane z nią życiowe dramaty młodych Polaków, którzy nie chcieli oddać swojej Ojczyzny w ręce komunistów. Ich marzeniem był powrót do „normalnego życia”, do niepodległej Polski.

Dziękujemy panu  Piotrowi Uścian – Szaciłowskiemu -  Nadleśniczemu z  Nadleśnictwa  w Ostrowi Mazowieckiej za zaproszenie na ten wspaniały  i poruszający dokument, a panu Cezaremu Pałubińskiemu za wprowadzenie w tematykę filmu. To była ciekawa lekcja historii, która uzmysłowiła młodzieży, jak wyglądała walka Polaków w obronie wolności Ojczyzny.