wiosenne1     wiosenne2

21 marca uczniowie gimnazjum wraz z wychowawcami i dyrekcją szkoły zorganizowali „Wiosenne spotkanie z literaturą”, które miało na celu propagowanie czytelnictwa, rozwijanie zdolności i zainteresowań teatrem, nabywanie pewności siebie i wiary we własne możliwości.

Tego dnia uczniowie przyszli do szkoły przebrani za ulubionych bohaterów literackich, np. za Klarę z „Zemsty”, Balladynę z „Antygony”, Różę z „Małego Księcia”.

Spotkanie z literaturą rozpoczęło się od wspólnego czytania fragmentów „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. Utwór ten został wybrany przez gimnazjalistów i nauczycieli w plebiscycie na najciekawszą lekturę szkolną. Wszyscy uczniowie i nauczyciele zebrali się w pięknie udekorowanym pokoju, usiedli na miękkich poduszkach i przy blasku lampki nocnej wsłuchiwali się w treść lektury.  Najpierw  wysłuchali fragmentu w wykonaniu lektora, następnie kolejne fragmenty czytali uczniowie, nauczyciele  i pan dyrektor szkoły.

Po wspólnym czytaniu przedstawiciele każdej klasy zaprezentowali napisane, przez wszystkich uczniów klasy, opowiadanie, którego mottem były słowa patrona Papieża Jana Pawła II „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od Was nie wymagali”. Słuchaczy zachwyciły  i  bardzo wzruszyły, przygody bohaterów zaprezentowanych tekstów.

Tytuły opowiadań poszczególnych klas:

I a – „Pomóż bezwarunkowo”

I b – „To, co najważniejsze w życiu”

II a – „Wystarczy chcieć…”

II b – „Przemiana”

III a – „Nic nie dzieje się bez przyczyny”

III b – „Pomocna dłoń”

Kolejnym etapem „Wiosennego spotkania z literaturą” był konkurs recytatorski „Jan Paweł II naszym patronem”. Uczniowie recytowali utwory  o Janie Pawle II, które samodzielnie napisali. Jurorami konkursu były: przewodniczącą – pani  Anna Brzostek, członkami – pani Barbara Wojciechowicz i pani Iwona Podolak ( nauczycielki języka polskiego).

I miejsce zdobyła – Kinga Czarnecka – kl. II b,

II miejsce  -  Natalia Skoczeń – kl. II a,

II miejsce – Patrycja Guberów – kl. III a,

wyróżnienia otrzymali – Kacper Radecki  i Krystian Sadowski – kl. I b.

Zwycięzcy otrzymali dyplomy, nagrody książkowe i drobne upominki.

Po spotkaniu z uczniowską poezją młodzież z każdej klasy wystawiała scenkę z ulubionej lektury szkolnej - kl. I a z „Dziadów” , kl. I b i II a z „Zemsty”, kl. II b i III b z „Małego Księcia”, a kl. III a z „Antygony”. Uczniowie wspaniale wcielili się w swoje role, przygotowali również ciekawą dekorację i rekwizyty.

Wiosenne spotkanie zakończyło się pokazem mody. Publiczność oceniała stroje uczniów przebranych za bohaterów literackich. Najładniejszy strój zaprezentował Krystian Sadowski z kl. I b, który wcielił się w Klarę z „Zemsty”.  Za kreatywność i odwagę otrzymał nagrodę publiczności.

Ten dzień dostarczył wszystkim dużo pozytywnych emocji, wspólne działania, oprócz propagowania czytelnictwa, miały na celu integrację zespołów klasowych i społeczności gimnazjalnej. Młodzież, biorąc udział w konkursach, przedstawieniach, tworzeniu tekstów lirycznych i epickich, pogłębiła swoją wiedzę i wspaniale się bawiła.