12rocznica1

12rocznica2     12rocznica3

W NIEDZIELĘ 2 KWIETNIA 2017 ROKU OBCHODZILIŚMY 12. ROCZNICĘ ŚMIERCI  PAPIEŻA JANA PAWŁA II – PATRONA NASZEGO GIMNAZJUM

2 kwietnia 2005 r. o godz. 21.37 odszedł do Domu Ojca Jan Paweł II. W rocznicę tamtego dnia społeczność Publicznego Gimnazjum w Wąsewie uczciła pamięć Sługi Bożego  Jana Pawła II.

„Papież kochał wszystkich, każdego człowieka i wszystkich ludzi,

ale pierwszeństwo daje najmłodszym, ponieważ oni mieli przed innymi

miejsce w sercu Chrystusa, który pragnął pozostawać z dziećmi i przebywać z młodymi.”

W 12. rocznicę śmierci świętego Jana Pawła II mieszkańcy gminy Wąsewo, przedstawiciele lokalnych władz, instytucji oraz nauczyciele i uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych wraz z Panem Dyrektorem Romanem Malickim, Panią Wicedyrektor Anną Brzostek, spotkali się, by wspomnieć drogę Karola Wojtyły do Piotrowego Tronu, od dzieciństwa do ostatnich chwil jego życia. Cytowane słowa naszego Patrona przypomniały nam, że szczególne miejsce w sercu Papieża zajmowała młodzież i dzieci oraz jak wielkie nadzieje w nich pokładał. Papież Jan Paweł II mówił, że im ufa, że w nich wierzy, że młodzież jest Jego nadzieją. Ojciec Święty sam od siebie wymagał i tego również uczył ludzi młodych.

O godzinie 20.00 rozpoczęła się msza święta pod przewodnictwem księdza proboszcza Leszka Rukata, słowo do wiernych wygłosił ksiądz  rekolekcjonista Mariusz Chmielewski. Następnie zgromadzeni wysłuchali montażu słowno- muzycznego pt. „BLASK ŚWIĘTOŚCI”, który został przygotowany przez dzieci i młodzież Zespołu Placówek Oświatowych pod opieką pań: Małgorzaty Malickiej,  Małgorzaty Wójcickiej, Anny Traczyk i Iwony Podolak. Ogromne wzruszenie wywołały głębokie w swej treści i wymowie recytacje oraz piękny śpiew. Zostały nagrodzone gorącymi brawami płynącymi z serc zgromadzonych wiernych.

Po zakończonym nabożeństwie, w uroczystej procesji prowadzonej przez poczty sztandarowe, wszyscy udali się pod pomnik Papieża Jana Pawła II, aby wspólnie pomodlić się za duszę zmarłego i odśpiewać Apel Jasnogórski.  O godzinie 21.37 rozległ się dźwięk syren i rozbrzmiały dzwony kościelne. Po chwili zadumy i refleksji zebrani złożyli kwiaty i zapalili znicze. Słowo do zebranych wygłosili: Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych – pan Roman Malicki, Wójt Gminy Wąsewo- pan Rafał Kowalczyk oraz ksiądz kanonik -  Leszek Rukat.

Dyrektor ZPO w swym wzruszającym przemówieniu przypomniał cytat papieża świętego Jana Pawła II „Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali”. Podkreślił jak ważne jest stawianie sobie celów w życiu i konsekwentne do nich dążenie, pamiętając przy tym, żeby nikogo nie deptać ani nie potrącać. Podziękował wszystkim zebranym za obecność, która pokazała znaczenie i bliskość nauczania Jana Pawła II.

Na zakończenie pan dyrektor podziękował nauczycielom przygotowującym montaż słowno- muzyczny i uczniom biorącym w nim udział, pocztom sztandarowym: Ochotniczej Straży Pożarnej, szkoły podstawowej, gimnazjum, chórowi parafialnemu, księdzu proboszczowi, przedstawicielom instytucji i władz lokalnych.

Ta uroczystość umocniła nas w przekonaniu, że Ojciec Święty był wspaniałym przewodnikiem, pokazał, jak budować prawdziwą miłość, taką, do jakiej powołał nas Bóg, dawca miłości. On wiedział, że za taką miłością chcą podążać serca młodzieży.