fpm1     fpm2

fpm3     fpm4

Dnia 19 listopada 2016 roku odbył się IX Festiwal Pieśni Maryjnej w Wąsewie. Głównym organizatorem było Stowarzyszenie Ziemia Wąsewska przy udziale Gminy Wąsewo. W tym roku, podobnie jak i w ubiegłym, dekoracja hali została przygotowana przez nauczycieli i pracowników szkoły.

Festiwal rozpoczął Pan Dyrektor Roman Malicki, powitał wszystkich zebranych i wygłosił przemówienie:

……Muzyka, wdzięczny Niebios dar,
Anielskich chórów pienia;
To balsam, co leczy duszę z ran,
Najlepszy na utrapienia.

Śpiew i muzyka jest pięknem ogólnym podobnym do tego jakim jest umysł. Towarzyszy człowiekowi od jego początków, wyraża emocje, tęsknoty i nadzieje.  Śpiew jest też wyznaniem wiary. Tam, gdzie człowiek wysławia Boga, samo słowo nie wystarcza. Rozmowa z Bogiem przekracza granice ludzkiej mowy. Dlatego już z samej swojej istoty zawsze przyzywała na pomoc muzykę i śpiew…..

Następnie Pan dyrektor powitał jury, członków chórów, zespołów, solistów, gości. Zaprezentował atuty naszej gminy w nadziei, że zgromadzone osoby docenią walory miejsca, w którym się znajdują i chętnie powrócą do Wąsewa.

Umiejętności wokalne wykonawców oceniało jury w składzie: ks. Kazimierz Ostrowski, pani Katarzyna Bałdyga oraz pan Witold Perłowski. Na scenie zaprezentowało się: 5 chórów, 22 zespoły oraz 22 solistów. Naszą szkołę reprezentowały 2 zespoły: “STOKROTKI" ze szkoły podstawowej i "PAUZA" z gimnazjum oraz solistka – Anna Zdziarska – uczennica klasy V. Zarówno "STOKROTKI", pod kierunkiem pani Agnieszki Godlewskiej, jak i "PAUZA", pod kierunkiem pani Małgorzaty Wójcickiej, wyśpiewały wyróżnienie.

Wyróżnienie zdobył także zespół nauczycielski ze szkół Gminy Wąsewo – "KANTYLENA".