W dniu 15 listopada 2016 r. został zorganizowany wyjazd do Komorowa, Grądów i Pecynki dla uczniów klas pierwszych gimnazjum. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Alei Pomników na terenie Jednostki Wojskowej w Komorowie. Gimnazjaliści mieli okazję zobaczyć jeden z największych pomników marszałka Józefa Piłsudskiego, fontannę – „Krak walczący ze smokiem”, a także Mauzoleum im. Piotra Wysockiego.  W Sali Tradycji z zaciekawieniem obejrzeli ekspozycję dotyczącą Szkoły Podchorążych Piechoty. Poznali również historię 22. Wojskowego Ośrodka Kartograficznego.  Najbardziej zainteresowało uczniów strzelanie laserowe z pistoletu i każdy mógł spróbować swoich sił.

Następnie przejechaliśmy autokarem do Lasu Pamięci w Grądach. W 1941 hitlerowcy utworzyli w tym miejscu obóz koncentracyjny dla jeńców radzieckich. Napis na płycie z 1962 r. głosi, że wskutek nieludzkiego traktowania zginęło tam ok. 41 000 jeńców radzieckich. Pod tablicą upamiętniającą pomordowanych, uczniowie zapalili symboliczny znicz.

Ostatni etap wycieczki to miejscowość Pecynka. Uczniowie zapalili znicz i minutą ciszy uczcili pamięć pomordowanych,  którzy zginęli w walce z Niemcami w bitwie pod Pecynką 31 sierpnia 1944 r.

Wycieczka miała na celu poznanie miejsc związanych z historią naszego regionu, pogłębianie patriotyzmu i świadomości narodowej.

Organizatorem wycieczki była pani Anna Skalik, opiekunem pani Barbara Wojciechowicz.