pilecki1     pilecki2

pilecki3     pilecki4

24 października 2016r. uczniowie klas I i III gimnazjum wzięli udział w projekcie edukacyjnym. W hali sportowej MOSiR obejrzeli musical pt. „Kryptonim Druh", który w niezwykle interesujący sposób przybliżył młodym widzom postać Witolda Pileckiego - uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, żołnierza Armii Krajowej, współzałożyciela Tajnej Armii Polskiej, więźnia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, powstańca warszawskiego, bohatera, który został aresztowany, torturowany w czasie przesłuchań, a następnie skazany w procesie na karę śmierci. Reżyserem i autorem spektaklu był pan Piotr Trentowski, a scenariusz napisał Michał Świderski. Licznie zgromadzeni widzowie byli pod wrażeniem talentu aktorów czyli młodzieży z ostrowskich szkół średnich.

Następnie w Ratuszu Miejskim uczniowie obejrzeli wystawę unikatowych zdjęć z okresu okupacji. Autorem ekspozycji zatytułowanej „Ostrów i Ziemia Ostrowska w obiektywie wroga” był Andrzej Mierzwiński.  To on również w interesujący sposób opowiedział o fotografiach i wydarzeniach z okresu II wojny światowej, jakie miały miejsce w Ostrowi Mazowieckiej i okolicach.
Dyrektor Muzeum – Dom Rodziny Pileckich, pani Dorota Socik zaprosiła młodzież do współpracy z nowo powstającą instytucją poprzez m.in. włączenie się w akcję zbierania pamiątek historycznych.

Opiekę nad uczniami sprawowały wychowawczynie klas pierwszych i trzecich: Anna Skalik, Iwona Podolak, Lidia Pawelczyk i Barbara Wojciechowicz.