dbsz1     dbsz3

dbsz2     dbsz4

Od wielu lat październik jest ważnym  miesiącem dla bibliotek szkolnych. Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego już od roku 1999r. ustanowiło w październiku święto  bibliotek szkolnych. Najpierw był to jeden dzień, a od 2008r. - cały październik. Celem stowarzyszenia jest przede wszystkim rozwój bibliotek szkolnych we wszystkich krajach. W bibliotece naszej szkoły przeprowadzono wiele działań z okazji  MMBS.

1.  Przed wejściem do biblioteki została przygotowana gazetka okolicznościowa, na której znalazły się informacje dotyczące święta.

2. Wykonano wystawkę kolekcji zakładek do książki ze zbioru pani Mirosławy Dziełak. Wystawka obejmowała zakładki przywiezione z różnych stron kraju a nawet świata oraz zakładki wykonane własnoręcznie przez bibliotekarkę.

3. Zaprojektowano „książkowe schody”. W ramach popularyzacji czytelnictwa schody prowadzące na górny korytarz szkoły ozdobione zostały tytułami lektur obowiązujących zarówno w szkole podstawowej jak i gimnazjum. Zauważyłam, że uczniowie często przekręcają tytuły i autorów książek, dlatego mam nadzieję, że nasze schody pozwolą utrwalić wybrane tytuły lektur i ich autorów. Pomysł spotkał się z aplauzem młodzieży, która  proponuje schody  z symbolami chemicznymi układu okresowego pierwiastków                    i z datami historycznymi.

4. Zorganizowano inscenizacje wierszy Jana Brzechwy – „Krasnoludki” i Juliana Tuwima – „Tydzień”. Uczennice klasy VI uczęszczające na zajęcia biblioteczne „Klubu Przyjaciół Książki” wybrały dwa wiersze, które zainscenizowały dzieciom w przedszkolu i w klasach młodszych w ramach  przerwy śródlekcyjnej. Przedstawienie przyniosło wielką frajdę zarówno uczennicom wcielającym się w role krasnoludków i dni tygodnia jak i ich odbiorcom. Na zakończenie „aktorka - krasnoludek ” Weronika Kołodziejczyk promując kampanię społeczną  „Cała Polska Czyta Dzieciom” przeczytała bajkę H. Ch. Andersena pt. „Krasnoludek” oraz zadeklamowała wiersz M. Konopnickiej – „Krasnoludki”. Działanie to miało na celu rozwijanie wyobraźni i kreatywności podczas obcowania z książką,  kształtowanie kultury czytelniczej oraz budowanie pozytywnych więzi między dziećmi a młodzieżą szkolną.

5.   Na korytarzach szkolnych  oraz przed biblioteką wywieszono puste  listy dla uczniów,  którzy chcą wpisać  swoje propozycje tytułów  książek, do zakupienia przez bibliotekę szkolną w ramach „Narodowego Programu Rozwoju  Czytelnictwa”.

6. Była sobie….. bajka… wspólne pisanie bajki.