ostr1     ostr2

ostr4     ostr5

W dniach 28 i 29 września 2016 roku uczniowie klasy IIa i IIb wraz z wychowawcami uczestniczyli w wycieczce do Ostrołęki. Wycieczka miała na celu rozbudzenie w uczniach zainteresowań przeszłością, utrwalenie w uczniach zrozumienia podstawowych wartości patriotycznych. Uczniowie zwiedzali Mauzoleum poległych w bitwie pod Ostrołęką. W Mauzoleum spoczywają szczątki powstańców listopadowych pochowane w sarkofagu. Uwagę uczniów przykuła kilkunastominutowa prezentacja bitwy pod Ostrołęką. Wyjątkowo dynamiczna, zilustrowana trzymającą w napięciu muzyką i odgłosami z pola bitewnego, a także multimedialna prezentacja dotycząca historii samego mauzoleum, którego budowa rozpoczęła się w 1931 roku. W jednym z pomieszczeń w mini sali kinowej uczniowie obejrzeli film o ostrołęckiej batalii. W tej samej sali odbyła się lekcja poświęcona bitwie i powstaniu listopadowym, prowadzona przez pracownika muzeum. Uczniowie mogli podziwiać wystawę ponad tysiąca ołowianych żołnierzyków, ustawionych w przeszklonych gablotach, część kolekcji pochodzi z XIX w. Na zakończenie uczniowie obejrzeli ekspozycję artylerii z okresu Królestwa Polskiego.

Następnie udaliśmy się do Muzeum Kultury Kurpiowskiej. Muzeum mieści  się w XIX-wiecznej kamienicy na Starym Mieście. Uczniowie mogli zapoznać się z historią miasta oraz obejrzeć kolekcję najbardziej charakterystycznych obiektów ludowej rzeźby kurpiowskiej m.in. figury Chrystusa Frasobliwego, Madonny, św. Jana Nepomucena oraz bardzo ciekawe przedstawienie Koronacji NMP zwane na Kurpiach popularnie Świętą Trójcą. W ekspozycji podkreślone zostało bliskie sąsiedztwo obszarów leśnych i położenie miasta nad Narwią, które w dużym stopniu determinowały jego historię, w szczególności jej aspekt militarny. Ostatnim punktem naszej wycieczki był  pomnik generała Józefa Bema, bohatera bitwy powstania listopadowego, jaka rozegrała się pod Ostrołęką 26 maja 1831 r.