Dyrekcja i Rada Pedagogiczna

Statut ZPO

Numer konta Rady Rodziców

las1     las2

2 czerwca 2022 roku uczniowie klas IV- VII wybrali się na wycieczkę do lasu. Głównym jej celem było poznanie bogatej flory i fauny najbliższej okolicy oraz integracja zespołów klasowych.

W Pecynce, w kwaterze myśliwskiej, przy kapliczce św. Huberta, w otoczeniu przepięknej przyrody Puszczy Białej, uczestnicy wyjazdu zostali mile przyjęci przez członków Koła Łowieckiego „Bekas”: pana Tadeusza Staniaszka- łowczego, dyrektora naszej szkoły w latach 1973- 2000, pana Krzysztofa Mielnikiewicza- członka Rady Naczelnej Polskiego Związku Łowieckiego i redaktora naczelnego kwartalnika „Kultura Łowiecka”, pana Pawła Tymińskiego - sekretarza Koła, pana Jerzego Antosiewicza – leśniczego oraz pana Jarosława Obuchowskiego- myśliwego. Do spotkania doszło z inicjatywy pana Sławomira Zyry, który jest również członkiem zarządu Koła Łowieckiego „Bekas” i sprawuje w nim funkcję skarbnika.

Myśliwi przekazali wiele interesujących informacji o historii łowiectwa w Polsce, wydarzeniach z czasów II wojny światowej, do jakich doszło w okolicach Pecynki. Opowiedzieli o tym, kiedy powstało Koło Łowieckie „Bekas” i jakie działania podejmują myśliwi. Uczniowie mogli również dowiedzieć się, jakie gatunki zwierząt żyją w okolicznych lasach, na czym polega opieka nad nimi i regulowanie populacji. Poruszone zostały kwestie związane z ochroną środowiska.

Następnie wszyscy przeszli na teren kwatery myśliwskiej. Pieczone kiełbaski przygotowane przez myśliwych- panów: Jerzego Obuchowskiego i Marka Górala smakowały wybornie na świeżym powietrzu i w otoczeniu pięknej przyrody. Miłą niespodzianką był pokaz zwierząt egzotycznych. Dzięki panu Tomaszowi Kowalczykowi - członkowi Koła Łowieckiego „Turzyca”- uczniowie mogli zobaczyć z bliska, węże, jaszczurki i żółwie, porozmawiać o ich zwyczajach, a nawet dotknąć.

Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie składają serdeczne podziękowania Kołu Łowieckiemu „Bekas” za ciepłe, gościnne przyjęcie, wspaniałą organizację spotkania oraz poczęstunek. Była to bardzo ciekawa i niezwykle cenna lekcja przyrody, wzbogaciła wiedzę oraz miała walory zdrowotne. Dzieci spędziły miło czas na świeżym powietrzu, w otoczeniu malowniczej przyrody leśnej.

Pomysłodawcą i organizatorem spotkania był pan Sławomir Zyra, a opiekę nad uczniami sprawowali: pani Lidia Pawelczyk, pani Justyna Kuśmierczyk, pani Barbara Wojciechowicz, pan Hubert Bobrowski i ksiądz Dariusz Krajewski.