Dyrekcja i Rada Pedagogiczna

Statut ZPO

Numer konta Rady Rodziców

caritas1     caritas2

23 marca 2022 roku odbył się uroczysty apel inaugurujący działalność Szkolnego Koła Caritas. Na patrona koła wybrano Papieża Jana Pawła II, który jednocześnie jest patronem Zespołu Placówek Oświatowych w Wąsewie. Koło zostało powołane 1 marca br. przez Caritas Diecezji Łomżyńskiej na wniosek Dyrektora szkoły pana Dariusza Morawskiego. Opiekunem SKC została pani Izabela Podrażka- katechetka, asystentem kościelnym - ks. Dariusz Krajewski, wikariusz parafii Wąsewo.

Spotkanie zaszczycili swoją obecnością goście: ks. Andrzej Mikucki - Dyrektor Caritas Diecezji Łomżyńskiej, pan Dariusz Morawski - Dyrektor Szkoły, pani Agnieszka Godlewska - Wicedyrektor Szkoły oraz nauczyciele i uczniowie klas IV – VIII.

Na początku ks. Dariusz powiedział słowo wprowadzenia, w którym przypomniał, że Jan Paweł II uczył nas miłości caritas, która niesie pomoc najbardziej potrzebującym; która jest solidarna; która szuka dróg pojednania i pokoju, dlatego też mottem przewodnim działalności koła stały się słowa:

„Brońmy się przed pozorami miłości, nie miłujmy słowem i językiem, ale czynem i prawdą”.

Następnie głos zabrał ks. Andrzej wyjaśniając, co to znaczy być wolontariuszem i w jakich akcjach będziemy mogli wziąć udział. Podkreślił, iż wolontariat to wiara, która wyraża się przez miłość, a ta miłość- staje się wiarą. Zachęcał również przyszłych wolontariuszy do letniego odpoczynku w ośrodku kolonijnym CARITAS BLIŹNIM w Ptakach k/Nowogrodu.

Pan Dyrektor w swoim wystąpieniu wyraził zadowolenie z powstania wolontariatu w naszej szkole. Podziękował księdzu Dariuszowi, pani Izabeli oraz uczniom za podjęcie inicjatywy, która jest najpiękniejszą formą pomocy drugiemu człowiekowi i płynie z potrzeby serca. Życzył im wytrwałości w działaniu i satysfakcji z wykonywanej misji.

W drugiej części uroczystości wszystkim członkom deklarującym chęć niesienia pomocy osobom słabszym, cierpiącym, samotnym, niepełnosprawnym – zwłaszcza potrzebującym wsparcia, wręczone zostały legitymacje – identyfikatory i karty działalności.

Na zakończenie została odśpiewana ulubiona pieśń Papieża- Barka, która jednocześnie stała się hymnem Szkolnego Koła Caritas, a ksiądz Andrzej Mikucki wszystkim zebranym udzielił uroczystego błogosławieństwa.

Szkolne Koło CARITAS obecnie liczy 42 wolontariuszy. Na tym jednak nie koniec – do SKC może  dołączyć każdy uczeń, jeśli tylko poczuje potrzebę niesienia pomocy innym.