foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
.

Zespół Placówek Oswiatowych

im. Papieża Jana Pawła II w WąsewieRada Pedagogiczna

Dyrekcja i Rada Pedagogiczna

Więcej

Dokumenty szkolne

Statut ZPO

Więcej

Rada Rodziców

Numer konta Rady Rodziców

Więcej

Sekretariat

Dokumenty do pobrania

Więcej
Polish English French German Italian Spanish

Szkoła podstawowa

sp logo

Przedszkole

logo przedszkole

  

facebook

E-dziennik

Poczta e-mail

poczta

Projekty realizowane

logo ls

godlo

Początek maja to trzy ważne święta.

1 MAJA – ŚWIĘTO PRACY

Jest to międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 roku corocznie pierwszego dnia maja. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950 roku. 1 maja obchodzimy również rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

2 MAJA – DZIEŃ FLAGI

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej ma stosunkowo krótką tradycję, bowiem sięga 2004 roku. Jego główną rolą jest popularyzowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.Postanowiono, że będzie obchodzone 2 maja z kilku ważnych powodów: 

  1. Za czasów PRL-u to właśnie w tym dniu ściągano flagi po Święcie Pracy 1 maja w całym kraju, aby nie wisiały podczas Święta Konstytucji. 
  2. Dnia 2 maja 1945 r. biało-czerwone flagi zawieszone zostały przez polskich żołnierzy w Berlinie na Kolumnie Zwycięstwa.
  3.  W tym samym dniu obchodzone jest również Święto Polonii i Polaków za granicą.

3 MAJA – ŚWIĘTO NARODOWE TRZECIEGO MAJA

3 maja 1791 roku na zamku królewskim w Warszawie uchwalono pierwszą w Europie, a drugą po amerykańskiej na świecie, konstytucję. Wyprzedziła tym samym trzecią na świecie konstytucję francuską. Polska ustawa zasadnicza została uchwalona przez Sejm Czteroletni, który zwołany został w październiku 1788 roku.

W te wyjątkowe dni zachęcam do wspólnego przeżywania radości z naszych polskich dokonań. Tym ważnym dniom niech towarzyszy jak najwięcej autentycznej, szczerej radości i dumy, będących nieodłącznymi elementami patriotyzmu. Szczególnie mocno zachęcam do wywieszania flagi. Bądźmy dumni z naszych barw. Niech każdy polski dom będzie przystrojony w biel i czerwień, aby dać mocny wyraz naszego przywiązania do narodowych symboli i tych wielkich wartości, które kształtowały nas - Polaków - na przestrzeni wieków.

Z najmilszymi pozdrowieniami

Dyrektor ZPO

Dariusz Morawski

2021 Copyright ZPO Wąsewo Rights Reserved