foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
.

Oficjalna strona internetowa

Zespołu Placówek Oświatowych w WąsewieRada Pedagogiczna

Dyrekcja i Rada Pedagogiczna

Więcej

Dokumenty szkolne

Statut ZPO

Więcej

Rada Rodziców

Numer konta Rady Rodziców

Więcej

Sekretariat

Dokumenty do pobrania

Więcej
Polish English French German Italian Spanish

Szkoła podstawowa

sp logo

Przedszkole

logo przedszkole

  

facebook

E-dziennik

Poczta e-mail

poczta

Projekty realizowane

logo ls

ptaki1     ptaki2

aparat

Dnia 23 maja odbyły się XVII Ostrowskie Spotkania Ornitologiczne, czyli konferencja popularno-naukowa skierowana do młodzieży szkolnej i nauczycieli, zorganizowana przez Centrum Ekologii i Zrównoważonego Rozwoju w Powiecie Ostrowskim.

Uczniowie naszej szkoły w składzie Natalia Kryspin, Julia Masłowska, Gabriela Duda, Kacper Radecki, Mikłasz Marczak, Piotr Pieńkowski, Kacper Zadroga, Mateusz Zdziarski, Jakub Kowalczyk, Adrian Sikora wraz z opiekunem panią Martyną Rólka wzięli udział w konferencji, która składała się z dwóch części – pierwszej o charakterze zajęć warsztatowych, prowadzonych w dolinie Bugu nad starorzeczem Jezioro Bużysko, położonym niedaleko Morzyczyna Włóki i drugiej, będącej sesją wykładów przeprowadzonych w ośrodku agroturystycznym „Binduga”. Podczas zajęć terenowych, podzielona na grupy młodzież, pod opieką przewodników – ornitologów, miała okazję zapoznać się z głosami i wizerunkami napotkanych gatunków ptaków. Niewątpliwie pomocne w tej nauce okazały się lornetki i lunety, które zapewnił organizator spotkań. Dopisała również pogoda, było ciepło i słonecznie. Lista widzianych lub usłyszanych tego dnia gatunków ptaków była bardzo długa. Warto wspomnieć tu o kilku najciekawszych jak: rokitniczka, trzciniak, pliszka żółta, potrzos, czajka, wilga, kukułka, trznadel, cierniówka, bocian biały, skowronek, łabędź niemy, krzyżówka, cyranka  oraz rybitwa czarna, która na wspomnianym starorzeczu gnieździ się kolonijnie. Po odbyciu zajęć w plenerze, młodzież udała się na sesję wykładową do ośrodka agroturystycznego „Binduga”, podczas której mogła wysłuchać trzech prelekcji o tematyce przyrodniczej. 

W kolejności prezentacje swoje wygłosili:

• Paweł Cieśluk – wykład na temat „Rozpoznawania głosów wybranych gatunków ptaków gnieżdżących się w Dolinie Dolnego Bugu”, który połączony był z quizem dotyczącym rozpoznawania wizerunków i głosów ptaków w którym uczennica naszej szkoły Gabriela Duda otrzymała wyróżnienie.

• Marcin Kostrzyński- leśnik, były myśliwy, filmowiec, laureat nagrody „Popularyzator nauki” za cykl programów „Dzika Polska” wygłosił prezentacje nt. „Leśne scenki”;

• dr Romuald Mikusek- przyrodnik i ornitolog, doktor nauk biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, pracownik naukowy Parku Narodowego Gór Stołowych, wygłosił wykład pt. „Manu znaczy ptak. Nowa Zelandia okiem przyrodnika”

Ostatnim punktem programu imprezy był obiad. Po pełnym wrażeń dniu, zaspokojeni wiedzą przyrodniczą wróciliśmy do domów.

Martyna Rólka

 

2020 Copyright ZPO Wąsewo Rights Reserved