Dyrekcja i Rada Pedagogiczna

Numer konta Rady Rodziców

11lis1     11lis2

11lis3     11lis4

Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek.

Cyprian Kamil Norwid

9 listopada 2018 roku cała społeczność Zespołu Placówek Oświatowych w Wąsewie uczestniczyła w uroczystej akademii z okazji 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dyrektor szkoły, pan Dariusz Morawski, pani wicedyrektor, Agnieszka Godlewska, nauczyciele, pracownicy niepedagogiczni, uczniowie i rodzice wspólnie świętowali ten wyjątkowy dla wszystkich Polaków dzień.

W uroczystości wziął także udział porucznik 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego z Mińska Mazowieckiego, pan Jacek Nadrowski, absolwent Publicznego Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Wąsewie. Przybył na zaproszenie dyrekcji szkoły. Pan Jacek obecnie pracuje w obronie powietrznej kraju. Bierze udział w krajowych i międzynarodowych ćwiczeniach lotniczych na samolotach bojowych MiG – 29.

Tego dnia nawet budynek szkoły wyglądał odświętnie. Przy wejściu łopotały na wietrze flagi narodowe, drzwi sal lekcyjnych i okna były przystrojone biało – czerwonymi kwiatami; korytarze biało – czerwonymi wstążeczkami i gazetkami o charakterze patriotycznym. Uczniowie przy wejściu do budynku wyeksponowali, płynące z głębi serc, „Życzenia dla Polski”.

O godz. 11.11 rozpoczęła się uroczystość. Na halę zostały wprowadzone poczty sztandarowe i odśpiewano wszystkie zwrotki hymnu narodowego. Jako pierwszy głos zabrał pan dyrektor szkoły. W swoim wystąpieniu przybliżył zebranym najistotniejsze wydarzenia historyczne „drogi do Niepodległej”. Zwrócił uwagę na ważność wolności w życiu każdego Polaka. Przypomniał, że obywatele Polski powinni być dumni ze swojego pochodzenia, szanować symbole narodowe, tradycje i zachowywać w sercu pamięć o bohaterach walczących o wolność i dobre imię naszego kraju. Podkreślił, że słowa: „Bóg, Honor, Ojczyzna” powinny być zawsze w sercach wszystkich tych, którym zależy na dobru Polski.

W dalszej części uroczystości przemówił wójt gminy Wąsewo, pan Rafał Kowalczyk, który przypomniał o ważności kultywowania polskich świąt narodowych i o tym, aby odwiedzać miejsca pamięci narodowej i oddawać hołd poległym bohaterom. Głos zabrał także proboszcz parafii Wąsewo, ks. Leszek Rukat. Podkreślił, jak ważna w czasach niewoli była modlitwa i wiara w Boga.

Kolejnym punktem obchodów był montaż słowno – muzyczny pt. „Pisk Białego Orła”, który zaprezentowali uczniowie szkoły podstawowej pod kierunkiem pani Anny Brzostek i pani Małgorzaty Wójcickiej. Dekoracje przygotowały pani Anna Traczyk i Małgorzata Malicka.

Uczniowie przedstawili historię wiejskiej rodziny, mocno naznaczonej patriotyzmem, która w czasie I wojny światowej przeżywała wojenną traumę – wymarsz ojca i jednego z synów na front. Ludzie Ci ukrywali w swoim domu poetę, który, odwołując się często do literatury i poezji okresu zaborów, podtrzymywał i umacniał miłość do ojczyzny wśród wszystkich domowników. Symbolem wolnej Polski stał się Biały Orzeł, którego pisk, słyszalny w duszy Polaków, nie pozwalał tracić nadziei na wolność. Babcia opowiedziała wnukom „Legendę o Białym Orle”, którą wszyscy zgromadzeni obejrzeli w formie pokazu – trzy czarne orły (zaborcy) zaatakowały Białego Orła (Polskę), związały i rozszarpały (podzieliły) na trzy części. W przedstawieniu ogromną rolę odegrał także Kot, który symbolizował bierność części wsi polskiej obojętnej na los ojczyzny: „A mnie tam wszystko jedno, byle miska była pełna”. Scenariusz ubogaciły nostalgiczne piosenki: „Nie idź na wojnę”, Sto dwadzieścia trzy”, „Biały Orzeł”, „Polska Zmartwychwstaje”, które budowały nastrój i wpływały na emocje słuchaczy.

Na koniec uroczystości uczniowie zaprezentowali taniec z flagami, który wywołał w odbiorcach radość z tego, że jesteśmy Polakami i żyjemy w NIEPODLEGŁEJ POLSCE.

Anna Brzostek