foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
.

Oficjalna strona internetowa

Zespołu Placówek Oświatowych w WąsewieRada Pedagogiczna

Dyrekcja i Rada Pedagogiczna

Więcej

Dokumenty szkolne

Statut ZPO

Więcej

Rada Rodziców

Numer konta Rady Rodziców

Więcej

Sekretariat

Dokumenty do pobrania

Więcej
Polish English French German Italian Spanish

Gimnazjum

gimnazjum logo

Szkoła podstawowa

sp logo

Przedszkole

logo przedszkole

  

facebook

E-dziennik

Poczta e-mail

poczta

Projekty realizowane

logo ls

11lis1     11lis2

11lis3     11lis4

aparat

Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek.

Cyprian Kamil Norwid

9 listopada 2018 roku cała społeczność Zespołu Placówek Oświatowych w Wąsewie uczestniczyła w uroczystej akademii z okazji 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dyrektor szkoły, pan Dariusz Morawski, pani wicedyrektor, Agnieszka Godlewska, nauczyciele, pracownicy niepedagogiczni, uczniowie i rodzice wspólnie świętowali ten wyjątkowy dla wszystkich Polaków dzień.

W uroczystości wziął także udział porucznik 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego z Mińska Mazowieckiego, pan Jacek Nadrowski, absolwent Publicznego Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Wąsewie. Przybył na zaproszenie dyrekcji szkoły. Pan Jacek obecnie pracuje w obronie powietrznej kraju. Bierze udział w krajowych i międzynarodowych ćwiczeniach lotniczych na samolotach bojowych MiG – 29.

Tego dnia nawet budynek szkoły wyglądał odświętnie. Przy wejściu łopotały na wietrze flagi narodowe, drzwi sal lekcyjnych i okna były przystrojone biało – czerwonymi kwiatami; korytarze biało – czerwonymi wstążeczkami i gazetkami o charakterze patriotycznym. Uczniowie przy wejściu do budynku wyeksponowali, płynące z głębi serc, „Życzenia dla Polski”.

O godz. 11.11 rozpoczęła się uroczystość. Na halę zostały wprowadzone poczty sztandarowe i odśpiewano wszystkie zwrotki hymnu narodowego. Jako pierwszy głos zabrał pan dyrektor szkoły. W swoim wystąpieniu przybliżył zebranym najistotniejsze wydarzenia historyczne „drogi do Niepodległej”. Zwrócił uwagę na ważność wolności w życiu każdego Polaka. Przypomniał, że obywatele Polski powinni być dumni ze swojego pochodzenia, szanować symbole narodowe, tradycje i zachowywać w sercu pamięć o bohaterach walczących o wolność i dobre imię naszego kraju. Podkreślił, że słowa: „Bóg, Honor, Ojczyzna” powinny być zawsze w sercach wszystkich tych, którym zależy na dobru Polski.

W dalszej części uroczystości przemówił wójt gminy Wąsewo, pan Rafał Kowalczyk, który przypomniał o ważności kultywowania polskich świąt narodowych i o tym, aby odwiedzać miejsca pamięci narodowej i oddawać hołd poległym bohaterom. Głos zabrał także proboszcz parafii Wąsewo, ks. Leszek Rukat. Podkreślił, jak ważna w czasach niewoli była modlitwa i wiara w Boga.

Kolejnym punktem obchodów był montaż słowno – muzyczny pt. „Pisk Białego Orła”, który zaprezentowali uczniowie szkoły podstawowej pod kierunkiem pani Anny Brzostek i pani Małgorzaty Wójcickiej. Dekoracje przygotowały pani Anna Traczyk i Małgorzata Malicka.

Uczniowie przedstawili historię wiejskiej rodziny, mocno naznaczonej patriotyzmem, która w czasie I wojny światowej przeżywała wojenną traumę – wymarsz ojca i jednego z synów na front. Ludzie Ci ukrywali w swoim domu poetę, który, odwołując się często do literatury i poezji okresu zaborów, podtrzymywał i umacniał miłość do ojczyzny wśród wszystkich domowników. Symbolem wolnej Polski stał się Biały Orzeł, którego pisk, słyszalny w duszy Polaków, nie pozwalał tracić nadziei na wolność. Babcia opowiedziała wnukom „Legendę o Białym Orle”, którą wszyscy zgromadzeni obejrzeli w formie pokazu – trzy czarne orły (zaborcy) zaatakowały Białego Orła (Polskę), związały i rozszarpały (podzieliły) na trzy części. W przedstawieniu ogromną rolę odegrał także Kot, który symbolizował bierność części wsi polskiej obojętnej na los ojczyzny: „A mnie tam wszystko jedno, byle miska była pełna”. Scenariusz ubogaciły nostalgiczne piosenki: „Nie idź na wojnę”, Sto dwadzieścia trzy”, „Biały Orzeł”, „Polska Zmartwychwstaje”, które budowały nastrój i wpływały na emocje słuchaczy.

Na koniec uroczystości uczniowie zaprezentowali taniec z flagami, który wywołał w odbiorcach radość z tego, że jesteśmy Polakami i żyjemy w NIEPODLEGŁEJ POLSCE.

Anna Brzostek

2019 Copyright ZPO Wąsewo Rights Reserved